10 otázek Jirkovi Sobotkovi
časopis ŠTART

10 otázek Jirkovi Sobotkovi

Imrich Horňáček by Imrich Horňáček
Fotbal

Kdo by si nepamatoval na jedenáctku "zlatých hochů", která získala pro československý fotbal v historii největší vavříny. Hej, hej, bylo to v roce 1934 v Itálii na II. Mistrovství světa.

Tehdy bylo československé reprezentační mužstvo ve složení: Plánička – Ženíšek, Čtyřoký – Košťálek, Čambal, Krčil – Junek, Svoboda, Sobotka, Nejedlý a Puč vzdorovala Itálii plných 120 min, než z hřiště odešlo s nejstrašnější porážkou 1:2. Náš sesterský časopis „Stadion“ přinesl ve svém letošním 33. čísle zajímavou reportáž s názvem „Co dělají nyní“. Fotoreportér navštívil nezapomenutelné římské finalisty a zachytil je při dnešní práci. Někteří ze slavné sestavy však chyběli. Mezi nimi i střední útočník „zlatých chlapců“ Jirka Sobotka. Jaký byl jeho osud a kde dnes působí? Více jsme se o tom dozvěděli po příjezdu předního švýcarského mužstva Chaux de Fons do Prahy, protože trenérem tohoto celku není nikdo jiný než prošedivělý starší muž s bystrýma očima – Jirka Sobotka. Položili jsme mu 10 otázek, v kterých nehovoří jen o sobě, ale i o minulém a současném fotbalu.


1. Kolik let působíte ve Švýcarsku a jaká je současná úroveň tamějšího fotbalu?

–Do Švýcarska jsem přišel jako trenér s rodinou ještě v roce 1946 a usadil jsem se ve francouzském městě této země v Chaux de Fonds. Trénuji toto mužstvo již 12 let a smlouvu mám na další dva roky, což je na švýcarské poměry skutečně rekord, protož ani jeden trenér nebyla tak dlouho na jednom místě. Co se týká současné výkonnosti, má Švýcarsko asi 2-3 mužstva na mezinárodní úrovni. Grasshoppers, Young Boys a myslím, že také Chaux de Fonds.

2. Na jakých základech je všeobecně švýcarský fotbal postaven?

-Je to amatérská základna. Švýcarští fotbalisté mají například mnohem horší podmínky a těžší tréninkové možnosti než fotbalisté jiných zemí. Například hráči mého mužstva jsou vázáni na svoje zaměstnání od sedmi do osmnácti hodin, takže trénujeme 3 x až 4 x týdně od 1á.30 do 20.30 hod. Hráči však věnují veškerý svůj volný čas přípravě a mohu vám říci, že málokde v Evropě najdete tak disciplinované a učenlivé žáky.

3. Ve Švýcarsku jste měl možnost vidět v posledních letech výkvět světového fotbalu. Co myslíte, hraje se lepší fotbal dnes, nebo byl lepší za vašich dob?

-Domnívám se, že dnes se hraje lepší, daleko rychlejší fotbal, který klade hlavně těžiště na fyzickou připravenost hráčů. My jsme měli možnost volněji se pohybovat po hřišti, proto i naše výkony byly krásnější. Ale už v mých fotbalových letech, kdy jsme narazili například na Německo, jsme se dokázal málokdy prosadit. Němci totiž první na kontinentu přijali WM systém s důsledným obsazováním a přesnou, strojovou hrou a ta nám nikdy nebyla po chuti.

4. Myslíte, že fotbal se ve svém současném vývoji bude vyvíjet ještě dále, nebo se mu vrátí krása?

-Hra se už nezrychlí, ani v obranné hře se již nedá nic zlepšovat. Rozhodně se budou vymýšlet stále s vetší fantazií nové útočné varianty a myslím, že budoucnost mají univerzální hráči. To znamená, že v dalším fotbalovém vývoji nebudou mužstvu specialisti na jedno místo.

5. Vidíte při své trenérské činnosti hodně nejlepších světových celků. V čem je modernost jejich fotbalu?

-Z předních klubových celků, uznávaných ve fotbalovém světě, jsem viděl v poslední době FC Barcelonu, Stade Reims, brazilské mužstvo Vasco de Gama a další. Ani jedno z těchto mužstev, které jsem jmenoval, nemá s druhým společného jmenovatele. Španělé se drží stále volnější hry, Francouzi bedlivě stráži WM systém a Brazilané si zakládají na své výborné technice, ale s moderními taktickými prvky.

6. Jaký je váš výhled na budoucnost švýcarského „rieglu?

-Nekrásnější vzpomínky mém na starou českou školu s velkým prostorem a dostatkem času na „parádičky“. Dnes by už ve fotbalovém světě neobstála, dobře, že jsme se jí zřekli. Působím sice ve Švýcarsku, ale jsem zásadním odpůrcem „rieglu“.

7. Kdo ze současných fotbalových hvězd se vám líbí nejvíce?

-Není tolik fotbalových hvězd jak v naší době. Takový Bejbl (byl vždy mým vzorem), Bican, Sárosi, Braine, Šindelář, Piola, Conen – jejich sláva nehasne ani dnes. Avšak v moderním fotbalu je složitější vyniknout. Jedním z nejlepších je beze sporu Di Stefano. Hraje více stáhnutého středního útočníka, ale je to úžasná harmonie stratéga, taktika a střelce v jednom! Typem vynikajícího středního útočníka je také francouzský Poliak Cisowski, úžasně dravý a nad míru expanzivní hráč. Velkou budoucnost má před sebou i Angličan Taylor.

8. Vaše nejsilnější fotbalová vzpomínka?

-Přirozeně, ta na finále mistrovství světa 1934 v Itálii. Měli jsme tehdy pohromadě velmi dobré mužstvo, kterému nechyběla ani sebedůvěra, získaná těsně před mistrovstvím na Anglií v Praze. Myslím, že málokdy jsme měli tak blízko k nejvyšší metě, jako právě v boji s Itálií. Deset minut před koncem jsme vedli gólem Puče 1:0, ale nebyl nikdo, kdo by nám z vedoucích řekl: -Hraje se ještě deset minut, vydržet! -Na stadionu tenkrát ještě hodiny nebyly. Často dezorientovaní, pustili jsme se místo obranné hry ještě více útočit a v tom byl kámen úrazu…

9. Koho tipujete za vítěze mistrovství světa ve Švédsku?

-Velcí aspiranti na popřední umístění zůstávají i nadále Jihoameričani a mám dojem, že tentokrát zasáhnout do boje i Angličané, kteří se dostali z krize. Německá spolková republika nemá vyhlídky! Ve Švýcarsku tipují otevřeně na jednoho z favoritů také Československo, které má velmi dobrý kurz, zejména po loňských 6:1 v Ženevě. Nejdřív však musíme vyhrát vyřazovací skupinu! A potom bude záležet na losu…

10. Jaké si odnášíte dojmy ze staré vlasti?

-Když člověk přijede domů, je vždy plný dojmů. Překvapila mě nová tvář staré vlasti, překvapili mě i moji dřívější spoluhráči. Setkal jsem se s Pláničkou, Skrbkem, Ženíškem a dalšími – jak jsou všichni šediví a staří. A to jsem měl pocit, že šedivé vlasy mám jen já. Čas se jednoduše nedá zastavit, ze „zlatých chlapců“ se stali dnes – „stříbrní strýcové“.

pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2021

nakoupit na fanzone.cz Sběratelské předměty a sportovní kuriozity zakoupíte na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 75 krát
Označeno v :