Americký fotbal – nejbrutálnější sport

ŠTART, 1965 by ŠTART, 1965
Ostatní sporty

Je potřeba vědět, že americký fotbal je nejbrutálnějším sportem na světě.

Za posledních třicet let padlo za oběť této hry vice jak pět set mladých mužů. Jen v roce 1961 přišlo o život čtyřicet hráčů amerického fotbalu. Jistý anglický rugbista prohlásil: “Při americkém fotbalu píská rozhodčí jen tehdy, když je třeba z hřiště odnést raněného a převést ho do nemocnice.”

Mimořádně obratný a důvtipný americký fotbalista dostává ročně za svoje “vražedné” sportovní výkony až 50 000 dolarů. V očích fanoušků – a téměř každý Američan jím je – jsou rugbyové hvězdy na zeleném poli obrovskými hrdiny. Mladá děvčata sní o tom, aby jednou pocítila ocelové obětí těchto Herkulů. Lidé od reklamy věří ve velký úspěch, když jim američtí fotbalisté propagují whisky, radiopřijímače, krmivou pro ptáky, pneumatiky další produkty. V očích většiny Američanů je rugbista “celým mužem”.


Tanec milionů

Když některý americký chlapeček nechce ráno sníst svoje ovesné vločky, matka se zpravidla podiví: - A ty se nechceš stát tak velký a silný jako…? – Vysloví při tom známé jméno některého rugbyového hráče, nebo mu ukáže fotografii fotbalisty, vystřihnutou z nějakého magazínu. Který “malý muž” by potom nechtěl zhltnout ovesné vločky?

Relativně krátká fotbalová sezona trvá od září do konce listopadu. I vloni se odehrálo na hřištích univerzit a obou profesionálních lig celkem 2800 mistrovských utkání, přičemž bylo prodáno 27 milionů vstupenek za 75 milionů dolarů. Rugby-fotbal ovládá americký sportovní život. V šedesátých letech tohoto století se pro člověka toho kontinentu potřebný jako pro nás, řekněme evropský fotbal.



Jako nejpřesnější stroj

Diváci z jiných zemí častou kroutí hlavou na bouřlivostí na hřišti. Zdá se jim směšný. Ale i v tomto chaosu je určitý systém. Brilantní hráči ovládají až dvě stě variací nejrozličnějších útoků a stejně tak dobře i ty nejpodrobnější detaily chytrácké defenzivní taktiky. Vše musí dle možností fungovat přesně, jako nejlépe vyladěný stroj.

Čistý čas utkání trvá hodinu a je rozdělen na čtvrtiny. Mezi první a druhou čtvrtinu, stejně jako mezi třetí a poslední je jednominutová přestávka. V zápase profesionálů trvá přestávka mezi druhou a třetí čtvrtinou třicet minut, u amatérů patnáct.


Princip této hry

Mužstvo, které hru začínalo se musí s míčem dostávat alespoň na deset yardů do soupeřova území. Povolené jsou čtyři pokusy. Když se toto “vlomení” nepodaří, získává míč soupeř. Považte, v žádném případě to není jednoduché, probojovat se s míčem pod paždí do soupeřovi obrany, když 230tuntoví obři všemožně usilují o to, vyrazit hráči míč I dech. Když si některý z nich najde volnou uličku, pak diváci prožívají nejzajímavější momenty hry. Slalomovým během prorazí hráč soupeřovu obranu a položí míč na hranici soupeřova pole. Ve fotbalovém žargonu je to “touchdown” a cení se šesti body. Jinou variantou hry je dostat míč do brankového pásma hodem, tzv. fieldgoal (3 body). Dokážou to jen tací, kteří umí šišatý míč nejen dobře házet, ale i chytat.





pro blog sport antique sepsalČasopis ŠTART, č. 5/1965

nakoupit na fanzone.cz Sběratelské předměty z tohoto, i jiných "imperialistických" sportů také na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 486 krát
Označeno v :