BIG NEDO (1968, 2020)

Macků 1968, Markvart 2020 by Macků 1968, Markvart 2020
Hokej

Václav Nedomanský

se narodil 14. Března 1944 v Hodoníně a do dnešního dne to dotáhl na 186 cm délky a 92 kg váhy. S hokejem začínal v rodném městě již ve 12 letech u trenéra Gajdoše. Na podzim 1962 přišel jako střední útočník do Bratislavy a od té doby nosil na zádech číslo 14. V současné době studuje na FTVŠ Komenského university obor biologie-tělocvik, podle osobního plánu by měla absolvovat poslední zkoušky tento školní rok. Po skončení školy by chtěl hrát ještě dlouho hokej. V Bratislavě bude tedy ještě nejméně rok-potom ho čeká dvanáct měsíců základní vojenské služby. Na Slovensku je zatím spokojen, do Jihlavy se bojí. Za svůj největší úspěch považuje stříbrnou medaili na olympijských hrách v Grenoble. Jeho vzory jsou Sven Tumba a Jáno Starší. Dnes čeká na ideálního partnera na ledě, nejlépe se mu zatím hrálo s Černým, Starším, Černickým a Grandtnerem.

Má rád pop music a sbírá puky ze všech možných šampionátů. Rád by si někdy zahrál kopanou nebo tenis, ale nemá čas. Hovoří částečně německy a učí se angličtině. Ve slovenské metropoli je oblíbený, jeho fotografie je možno zakoupit, stejně jako portréty slavných filmových hvězd. Především ale umí hrát hokej, dvanáctkrát reprezentoval dorost, pětkrát juniory a čtyřiasedmdesátkrát A mužstvo, dal již 61 první branku. Když hrál v Kanadě, padl do oka nejednomu hokejovému manažerovi. A místní novináři ho nenazvali jinak než:

BIG NEDO

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/big-nedo#sigProId9bd10eb3f1

A co bylo dál?


Hrát hokej opravdu uměl, v letech 1967, 1972 a 1974 se stal králem střelců, získal osm medailí na světových šampionátech včetně té zlaté. Startoval také na zimních olympijských hrách v roce 1968 a 1972.

Studium angličtiny se mu vyplatilo, když mu bylo 30 let, požádal o puštění na zahraniční angažmá. To mu však nebylo povoleno. Situaci řešil emigrací přes Švýcarsko. Chtěl okusit zámořský chlebíček. Hrál ve WHA za týmy Toronto Toros a Birmingham Buls, v NHL pak Detrit Red Wings, St. Louis Blues a New York Rangers, kde celkem ve 421 utkáních vstřelil 122 branek a další tři přidal v paly offs.

Od roku 1991 pracoval jako trenér, pak jako skaut pro Los Angeles Kings, pak pro Nashville Predators. Od roku 2016 vykonává tutéž činnost pro Vegas Golden Knights.


Za výkony v jeho pestré kariéře obdržel několik ocenění, je členem Síně slávy IIHF , Síně slávy slovenského hokeje, Síně slávy českého hokeje, člen Hokejové síně slávy a v letošním roce obdržel medaili Za zásluhy 1. stupně.


BIG NEDO je skutečnou ozdobou světového hokeje. Umělcem hokeje... Snad mu zbylo i trochu času na kopanou a tenis.pro blog sport antique sepsalČasopis GÓL, J. Macků, 14. XI. 1968. Daniel Markvart, 2020

nakoupit na fanzone.cz Historické hokejové fotografie zakoupíte FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 87 krát
Označeno v :