Bílí vítězové Velké pardubické

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Zajímavosti

Prvenství bílých koní ve Velké pardubické, která má za sebou 131 ročníků, nebylo mnoho. Je to celkem pochopitelné. V porovnání se zástupci jiných barev je bílých koní v dostizích opravdu málo.

Dá se říct, že vítězství koně barvy symbolizující nevinnost, je sama o sobě pro VP velkou událostí. V celé její historii jich zatím bylo šest, přičemž se o ně zasloužili pouze čtyři jedinci. Dodejme, že cílem VP proběhl jako první ještě jeden bělouš, ale ten se vítězem nakonec nestal.


Prvním bílým koněm, který vyhrál VP, byl v jejím 11. ročníku, ještě v 19. století, 25. 10 1885, Abracadabra s jezdcem Hansem Friesem. Vítězná dvojice se poprvé dostala do čela, až když se koně blížili k cílové rovině. Abracadabra v ní svedl úspěšný boj o vítězství s Newbrookem a klisnou Olive Branch.

Svého pokračovatele našel Abracadabra až v roce 1929, kdy VP už psala svou 48. kapitolu. Bělouši tehdy tvořili čtvrtinu z 12členného pole startujících. Ben Hur s jezdcem Gustavem Schwandtem vyhráli přes dva pády – na Irské lavici a na Hadím příkopu. V cíli měli 3 délky náskoku před Gyi lovam! s Rudolfem Poplerem.

V roce 1935 dominoval v 54. VP bělouš Herold s jezdcem Oskarem Lengnikem, ač nepatřil mezi favority. V cíli měl náskok 3 délky před klisnou Wahne, obhájkyní prvenství z předcházejícího ročníku. Co se nepodařilo Wahne, to dokázal v následujícím 55. ročníku právě Herold. V něm převzal vedení za Velkým vodním příkopem a první místo už neopustil. Vyhrál s obrovským náskokem.


Ve vítězstvích bílých koní ve VP pak nastala pauza dlouhá 71 let. Trvala až do roku 2007. 12 měsíců nato však klisna Sixteen dokázala také své prvenství obhájit. Při prvním triumfu, kdy měla v sedle Dušana Andrése, vyhrála o 7 délek před koněm Decent Fellow. V roce 2088 dosáhla s Josefem Bartošem na dráze cíle až jako druhá za jiným běloušem Amant Grisem. Ten však byl diskvalifikován, protože v jednom místě nedodržel kurz dostihu. VP tak přišla o velkou kuriozitu – bělouši mohli obsadit prvá dvě místa.

Bílý kůň od té doby Velkou pardubickou nevyhrál. Kdy se tak znovu stane, ukáže budoucnost. A ta je jak známo nevyzpytatelná.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sběratelské sportovní předměty zakoupíte na: FANZONE

(2 - počet hlasů)
Přečteno 317 krát
Označeno v :