Bitva o bronz (1956)
časopis Štart

Bitva o bronz (1956)

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Jako nejlepší Evropan ve vrhu koulí přicestoval Jiří Skobla v roce 1956 na první letní olympijské hry uspořádané v zemi klokanů.


Medaile však jako by byly v této disciplíně rozděleny předem. Proti Američanům Parrymu O’Brienovi, Billu Niederovi a Kenu Bantumovi neměl mít žádný z dalších účastníků šanci.

Skobla se ale přesto chtěl v melbournské olympijské soutěži s americkým trojlístkem poprat. Přitom nepodceňoval ani soupeře ze starého kontinentu. Především Vartana Ovsepjana a Borise Beljajeva ze SSSR, Itala Silvana Meconiho, Angličana Barclaye Palmera a Švéda Erika Uddeboma.


O’Brienův hodil prvním pokusem 17,92 m. Skobla se dostal na výborných 17,39. To vzalo dech všem Evropanům. Znervózněli však i Nieder a Bantum.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/bitva-o-bronz#sigProIdb61535b9c6

Skobla však hodil 17,51 a byl znovu třetí. Američané ale opravdu chtěli získat všechny tři medaile. O’Brien a Nieder proto svého druha uklidňovali, radili mu a povzbuzovali. Jenže Bantum své zbývající dva pokusy přešlápl. Zato Skobla přidal dalších 14 cm. 17,65 mu na bronzovou medaili bohatě stačilo. Bantum za ním zaostal o 17 cm a nejlepší z dalších Evropanů Beljajev o 69.

Bronz Jiřího Skobly byl obrovským úspěchem naší atletiky. A v rodinné medailové sbírce Skoblů měl jistě stejnou cenu jako olympijské zlato, které získal jeho otec Jaroslav v Los Angeles v roce 1932 ve vzpírání.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Klubové vlajky na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 168 krát
Označeno v :