Branka která přinesla dva body (1937)
Národní politika

Branka která přinesla dva body (1937)

-GR- by -GR-
Fotbal

A její šťastný střelec Nápravník ze žižkovské Viktorie v leže napjatě pozoruje, zda míč v brance Židenic končí.

Viktoria Žižkov -Židenice 1:0 (1:0)

Ligový zápas hraný v neděli na Slavii, byl celkem slabé úrovně.


Pět tisíc diváků přihlíželo utkání, na které padl stín zraněného brankáře Židenic Burketa. Došlo k němu ve 42. Minutě prvního poločasu, kdy se útočícímu Mašátovi z Viktorie Žižkov vrhl pod nohy brankář hostí a byl zasažen do čela. Po marném pokus přivést ho k vědomí na hřišti, byl odnesen na nosítkách do kabiny. Tam se z bezvědomí sice probral, projevil dokonce úmysl ve hře pokračovati, ale když se později objevil příznak otřesu mozku, tj. zvracení, byl na radu lékaře Slavie DR. Kesslera odvozen do všeobecné nemocnice na Karlově náměstí.

Burketův stav

Na náš dotaz bylo nám sděleno, že se jedná o otřes mozku a že hráč je dosud v lehkém bezvědomí. V neděli večer ovšem nebylo zjistiti vážnost jeho zranění, hlavně nejedná-li se o nějaký úlomek nebo odštěpení kosti.

Pod dojmem tohoto úrazu, jenž přirozeně působil na hráče Židenic depresivně, nehledě k tomu, že byli pro ně značným oslabením na důležitém postu, hráli žideničtí v útoku pouze o 4 útočnících s Nepalou v brance. Je zajímavé, že v prvém poločase, kdy byli žideničtí úplní, byla rychlejším, útočnějším a nebezpečnějším teamem Viktorie. V druhé polovině zase Židenice převzali vůdčí úlohu a byly stranou útočnější.


K utkání nastoupila obě mužstva v těchto sestavách:

Viktorie Žižkov: Benda – Strejček, Ženíšek – Macourek, Randák, Rudl – Křišťál, Čech, Kovacs, Nápravník, Mašát.

Židenice: Tóth, Neder – Chocholouš, Čurda, Novák – Čabaňa, Stloukal II, Nepala, Stloukal I, Rulc.


Hra vykazovala na obou stranách vice nedostatků než předností. Prvotřídním hráčem nebyl vlastně nikdo. Snad nejlépe si vedl ještě Nepala, ale teprve, když hrál v brance. Útoky pracovaly bez systému a vtipu, neudržely míč, střelecky neukázaly ničeho. Také zálohy hrály nepřesně, chybně přihrávaly, hráči si pomáhali držením rukama a zbytečnými fouly. Ani obrany nebyly na výši, ale byly snad jedinými vyrovnanými řadami.

V útoku byla lepší křídla než tři vnitřní. Zejména obě židenické spojky selhaly, u Viktorie byl pomalý Kovacs, Neder, Rulc, Čabaňa, Mašák, Rudl a Ženíšek se Strejčkem měli místy dobré okamžiky. Čurda se ve středu zálohy neosvědčil. Ani krajní neuspokojili.


Hru řídil rozhodčí Hamp. Trpěl držení rukama, promíjel fouly a měl nepřesný odhad v offsidupro blog sport antique sepsal-Gr.-Národní politika, číslo: 254, 16. Září 1937.

nakoupit na fanzone.cz Sportovní žurnalistika na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 47 krát
Označeno v :