Bobrov na fotbalovém hřišti

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Hokej

Vsevolod Bobrov vešel do sportovní historie především jako skvělý hokejový útočník.

Byl nejlepším hráčem sborné, která v roce 1954 získala pro SSSR poprvé titul mistrů světa a v roce 1956 se velkou měrou zasloužil i o její premiérové olympijské prvenství. S Jevgenijem Babičem a Viktorem Šuvalovem tvořili obávanou útočnou trojici.

Skvěle si však vedl také i jako fotbalista v armádním týmu CDKA a později v Dynamu Moskva. V roli centrforvarda a pohotového střelce byl rovněž oporou národního mužstva.

Dne 20. července 1952 se na LOH v Helsinkách střetly reprezentace dvou dnes už neexistujících států – Jugoslávie a Sovětského svazu. Jugoslávci, kteří patřili k favoritům turnaje, vedli 15 minut před koncem 5:1. Nebylo pochyb o tom, že utkání je rozhodnuto.

Vsevolod Bobrov, do těchto chvil autor jediného sovětského gólu, se s tím ale nesmířil. Po jeho individuální akci snížil v 75. minutě Vasilij Trofimov na 2:5. Chvíli na to sám Bobrov neustále se pohybující v jugoslávském trestném území trefil v pádu a z těžkého úhlu míč hlavou tak, že ho nechytatelným způsobem poslal pod břevno Vladimiru Bearovi, jednomu z nejlepších světových brankářů.

I potom byl Bobrov pro jugoslávské zadáky, kteří jeho neustálé ataky odráželi často jen se štěstím, velkou hrozbou. Tři minuty před koncem se několika kličkami postupně zbavil tří obránců a pak pod padajícím Bearou poslal míč do jugoslávské sítě znovu. 60 sekund před koncem vyrovnal Alexandr Petrov na konečných 5:5.

Vsevolod Bobrov prostě dokázal vzít na sebe odpovědnost za osud utkání, i na fotbalovém hřišti. Zvlášť když viděl, že se jeho mužstvu nedaří.

Igor Netto, který se po Bobrovovi stal kapitánem týmu SSSR a v utkání proti Jugoslávií také nechyběl, o něm později napsal: „S hráčem takové úrovně a tak fantastické bojovnosti jsem se pak už nikdy nesetkal.“