O brankářských maskách a muži mezi nimi (1978)

M. Martinovský by M. Martinovský
Hokej

"Dobrý brankář prý znamená vedení v zápase o dva góly, špatný zase ztrátu tří branek. Je těžké být brankářem." Jiří Crha

Zapomenutý objevitel

S maskou poprvé vystoupil patrně Clint Benedict, brankář Montreal Canadiens. Použil tuto “zvláštnost” pouze příležitostně-na jednu jedinou sezónu 1929-30, dokud se nevyléčil po komplikovaném úrazu obličeje. Vůbec nejstarším brankářem s maskou, kterou jsme našli a který ji používal již v dnešním slova smyslu, byl Teiji Homma, gólman japonského mužstva na ZOH 1936. Maska mu jistě nepřekážela, vždyť slabý tým Japonců dostal od tehdejšího olympijského vítěze, celku Velké Británie, pouze dva góly a silní Švédové vsítili Holmmovi pouze tři. Brankář nezaujal tehdy jen výstrojí, ale I výkony. Jeho novinka však zapadla.

Čtyři sta stehů

Brankáře tedy nadále pronásledoval jejich osud-zranění, stehy v obličeji. Proslulý kanadský brankář Terry Šachu, několikanásobný držitel Vezina trophy, ceny za nejlepšího brankáře kanadsko-americké profesionální ligy (NHL), byl v tomto směru smutným rekordmanem. Jeho obličej poznamenalo během dvacetileté kariéry na čtyři sta stehů. Není divu. Puky létají rychlostí vice než 150 km/hod, proslulí kanonýři se při střelbě golfovým úderem blíží až k hranici 200km/hod, což v pravém případě znamená asi 40 m/s! Brankář tedy často nereaguje na puk, ale směr střely odhaduje z postavení hráče, natočení jeho hokejky a mnohdy i znalosti protivníka. A když se splete, místo lapačky nebo hole zasáhne puk tělo-nebo obličej. A to bolí… Vlado Dzurilla říká, že nejvíce bolestivé jsou střely do ramen a paží, které jsou poměrně nejméně chráněny, protože brankář musí zůstat pohyblivý. “Aby střela nebolela, na to je jen jeden recept: vyhnout se jí. Ale ten použít nelze."

Průkopník Plante

Jacques Plante, novodobý objevitel brankářské masky, člen nejslavnějšího týmu NHL Montreal Canadiens, “nasbíral” za osm let profesionální kariéry vice než sto stehů v obličeji, třikrát měl zlomený nos či dolní čelist. Jednoho dne dostal od fanouška balíček, v němž masku podobnou maškarní a doporučení, aby se chránil před střelami. “Bohužel jsem si nezapamatoval jméno tohoto svého příznivce. Maska se nedala použít, přivedla mne však na myšlenku chránit si tvář. Vyrobil jsem si jakýsi kryt, a když jsem ho poprvé na tréninku použil, chtěl jsem ho okamžitě sundat. V téže chvíli mě puk trefil mezi oči. Nemít masku, byl bych na cestě do nemocnice. Od té doby jsem chytal na každém tréninku a zároveň koumal, jak své dílo vylepšit.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/brankarske-masky-retro#sigProIddc74c9b67b

Plantovi pak pomohlo štěstí, dokonce dvakrát, pokud lze úder pukem nazvat štěstím. Roku 1958 ho zranil v jednom utkání puk tak, že byl odnesen z ledu. Mezi diváky byl i jeden vedoucí jedné chemické továrny, který mu navrhl vyrobit masku z umělé hmoty. Od roku 1959 začal Plante trénovat v nové, lehké a praktičtější masce. V zápasech NHL ji nepoužíval, trenér Blake to nepovolil. Znovu pomohlo štěstí v neštěstí. 1. Listopadu 1959, to datum vlastně můžeme považovat za datum “definitivního” zrození masky- Plantemu jen několik minut po zahájení utkání s New York Rangers touš rozsekl tvář. Montrealští neměli náhradního brankáře-tehdy trenér povolil Plantemu chytat v masce, jen aby se vrátil na hřiště Canadiens vyhráli tenkrát 3:1. Než se tvář uzdravila, odchytal jedenáct střetnutí a pustil jen třináct branek. Boj o masku byl vítězně dobojován. Brzy ho začali napodobovat další kanadští brankáři, později Evropané.

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní vybavení a výstroj : FANZONE

pro blog sport antique sepsal: Z časopisu Sedmička pionýrů, č. 14, 8. Prosince, 1978, Miroslav Martinovský

(1 Hlasovat)
Přečteno 804 krát
Označeno v :