Celtic Football Club

Stadion, 1967 by Stadion, 1967
Fotbal

Řekne-li někdo skotská kopaná, pak má na mysli hned dvě velká jména: Glasgow Rangers a Celtic.

Dva nejsilnější a nejbohatší glasgowské kluby vládnou Skotsku. I národ je rozdělen na dvě poloviny, jako u nás třeba na Slávisty a Sparťany. Ve Skotsku k tomu navíc přistupují ještě církevní aspekty. Rangerům fandí příslušníci anglikánské církve. Celtic založili katolíci.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/casopis-stadion-1967#sigProIdfc98e37b4d

Každý zápas Rangers - Celtic je vyprodán a glasgowská policie má celý den pohotovost. Nebylo snad utkání, aby nedošlo na stadionu nebo mimo něj k vášnivým střetnutím obou táborů. Dvacet zraněných – to je prý asi tak norma na jedno utkání. Byli už ale i mrtví…

FC Celtic vznikl v době, kdy u nás nebylo po organizované kopané ani potuchy. Zakladateli byli irští katolíci, žijící ve východní části Glasgowa. Byl to zpočátku klub chudých a poslání kopané bylo nanejvýš ušlechtilé – výtěžky ze zápasů sloužily na jídlo pro chudé děti.

Postupem doby se však stala z Celticu (stejně jako z Rangers) fotbalová fabrika prvotřídních hráčů, dobré výsledky s tím spojené i dobré finanční prostředky – to je dnes cíl vedení klubu. Celticu i Rangers má zájem na rivalitě, věčné boje mezi fanoušky totiž přivádějí do ochozů stále hodně diváků.

Celtic je majitelem velkého stadionu Celtic Park, kterému jeho fanoušci říkají Parkehead nebo dokonce Paradise, ale jistě to není ráj pro hostující mužstva. Takřka stotisícový stadion je sevřen bublinami a ochozy a hráči dole na hřišti si připadají jako v mohutném cirku. Řev ze statisíce hrdel připadá hostujícím mužstvům jako lví řev, pro hráče Celticu je to prý hnací motor.

Příští soupeř Dukly v semifinále Pohárů mistrů staví – tak jako v minulých zápasech – na utkání v domácím prostředí. Tam prý je Celtic k neporažení. Diváci totiž svými hlasivkami vybičují zelenobílé k fantastickým výkonům.


Pohár mistrů hraje Celtic poprvé, ale hned je nejúspěšnějším týmem britských ostrovů. Pro zápas Celtic – Dukla bude středem pozornosti celé fotbalové Anglie.

Celtic hraje silový fotbal, jak ho známe prakticky u všech anglických či skotských týmů. Hráči hrají v rozestavení 4-2-4 nebo 4-3-3 a jsou dne vyspělým kolektivem. Už loni převzal Celtic od Rangerů vládu ve skotské kopané. A zdá se, že dnešní mužstva se udrží na špičce delší čas. Tvrdost, rychlost, a hlavně střelecké potence útočníků – to jsou hlavní zbraně skotskému mistral. Trenér Stein, který kdysi za Celtic hrával, dal koupit skvělého střelce McBridea (stál 30 000 liber), a jak se zdá, udělal dobře. McBride je dnes králem skotských střelců a má o něho zájem celá řada anglických ligových týmů. Jenže dnes je na tom Celtic finančně dobře, tak prý se nebude opakovat dvaašedesátý rok, kdy musel prodat skvělému útočníka Creranda do Manchestru, aby se “udržel” nad vodou.

FC Celtic spěje letos k titulu mistral Skotska, a navíc bude hrát koncem dubna i ve finále skotského poháru. A jak se zdá, forma tohoto dnes jasně nejlepšího skotského týmu dá předpokládat, že Cletic dosáhne tzv “double”, to jest vítězství v obou největších skotských fotbalových soutěžích.

Duklu čeká soupeř, který vážně aspiruje na místo finalisty Poháru mistrů. Zvlášť důležité bude, jak se hráči našeho mistral vypořádají s “ďábelským” prostředím “rajského” kotle Cletic Parku.




pro blog sport antique sepsalStadion, 1967

nakoupit na fanzone.cz Historické fotbalové programy na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 520 krát
Označeno v :