Časopis STAR

Daniel MARKVART by Daniel MARKVART
Historie

Česká sportovní žurnalistika si po vzniku Československé republiky postupně získávala svou popularitu.

Na stránkách deníků se stále častěji objevovaly články ze sportovního prostředí. Sport byl v té době vnímán jako spíše okrajově, kromě velkých sportovních událostí, jako byly olympijské hry, mnoho prostoru nedostával. Jak napsal Karel Bureš, sportovní novináři byli na nejnižším stupni sportovní žurnalistiky. Kolem roku 1926 u nás vycházelo více než 1300 časopisů a novin, v roce 1923 začal vysílat i rozhlas. Až v roce 1925 se v Radiojournalu objevilo první sportovní zpravodajství, prezentované M. Josefem Horáčkem. Prim ve zpravodajství sportovním hrály zpočátku Lidové noviny, do kterých přispíval také Ondřej Sekora. V pondělním vydání tak nadšený sportsman nalezl více informací, než v ostatních dnech. V Národních listech se o sport staral V. Heinz-Henry, tehdy první sportovní profesionální žurnalista. Zde stojí za zmínku rubrika Sport a hry, původně Sportovní věstník.

Zlomovým okamžikem byl příchod Horáčka do Melantrichu, kde založil sportovní redakci. Popularita všech deníků Melantrichu stále rostla. Velmi oblíbené byly především rubriky Českého slova, mapující především fotbalové dění. Za první republiky vycházel v Melantrichu pouze jediný sportovní časopis a tím byl časopis STAR. Nebyl pochopitelně jediným sportovním periodikem, celkem jich vycházelo v období první republiky 12. Zde si můžeme připomenout Sportovní revue, Sportsman, Sport, Rekord a další.

STAR byl časopisem sportovní, tělocvičné a automobilové rozmanitosti. Jak uvedlo číslo 299 z roku 1931:

Co je STAR. STAR je sportovní a ilustrovaný týdeník, je orgánem všech sportovních odvětví. Tiskem i obrázkem informuje čtenáře o tom, co bylo i bude, přináší kritické úvahy i návody o každém sportu.

STAR se narodil 2. Března 1926, a jeho poslední číslo vyšlo 21. Září 1938. Na jeho vzniku se podíleli všichni sportovní nadšenci, funkcionáři i sportovci. A navázal tak na všesportovní týdeník Sport a hry. První číslo vyšlo v nákladu bezmála 50 000 ks a během dvou dnů byl náklad rozebrán. Brzy měl i své předplatitele. První čísla měla 16 stran. První změna v rozsahu a vzhledu přišla v roce 1932, nesl podtitul Sportovní a obrázkový týdeník až do roku 1937, kdy se změnil na Týdeník přátel sportu. Zpravidla by časopis tištěn dvoubarevně. První vícebarevná kombinace se objevila v roce 1927.

Připomeňme si početnou redakci STARu, tedy namátkou alespoň některé: Miloslav Josef Hráček. Hugo Jindřich Slípka, Antonín František Šulc, Karel Bureš, Václav Svoboda, Emil Synek, František Krása, dále sportovní osobnosti jako: František Miloslav Marek, Otakar Jandera, Miloš Vejchoda Amros, Jan Plichta, Jiří Zavřel a přispěvovatelé různých sportovních disciplín: Zdena Koubková, Jiří Hoyer, Václav Pinc, Karel Koželuh, Josef Maleček, René Lacoste a mnoho dalších. (omlouvám se těm, které jsem nejmenoval).

Kromě pravidelného sportovního zpravodajství STAR obsahoval soutěže a romány. Románu vyšlo v STARu dvacet. Připomeňme některé z nich: Muž, který ukradl golfský proud, Devadesátá minuta, Dámská kopaná a nedokončený Rošického Kulhavý běžec. Osobně mě nejvíce zaujaly krátké sportovní povídky, zejména Ládi Ženíška: Zpověd´profesionála své doby a Poslední paměti olympijské od dr. Gutha Jarkovského.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/casopis-star#sigProId4f66b70389

Zdrojem fotografií byly především samotné kluby, ale i první fotoagentura Ideal Karlín. Kterou založil Jindřich Zelenka, který se „vyučil“ u prvního českého fotoreportéra Dr. Brunnera-Dvořáka. V této dobré společnosti se vyučil i Alexandr Paul, spoluzakladatel agentury Pressfoto.

Jiří Koliš, přední současný fotograf se k jejich práci vyjádřil následovně:

Můj osobní názor na produkci této malé fotoagentury – fotografie byly technicky i záběrové̌ na tehdejší́ dobu (dvacátá́ leta 20. století́) velice kvalitní́ a daly zaklad kvalitní́ práci našich pozdějších prvorepublikových fotografů – reportérů.

Připomeňme také Jaroslava Balzera, Karla Hájka, Svatopluka Sovu, ale I zahraniční fotografy.

Samostatnou kapitolou byly I kartičky časopisu STAR, které jsou dne s vyhledávaným sběratelským artiklem, Pro předplatitele časopisu STAR bylo vydáno Album, kde bylo možné nalepit 100 kartiček, vynikajících sportovních výkonů, vycházejících ve spolupráci s firmou Confiserie FURTH, Chockolad sport record ČSR. Na nich můžeme najít sportovní velikány té doby jako třeba Pláničku, Koška, Káďu Peška…významné sportovní kolektivy, jak fotbalový tým SK Slavia Praha, DFC, AC Sparty nebo Bohemians.

Jak uvedl Martin Hoffmann ve své pozoruhodné bakalářské práci:

Časopis Star byl v meziválečném období hlavním a největším mluvčím českého sportu. Za dvanáct let, šest měsíců a devatenáct dní přinesl sportovní informace, které by čtenáři jinde jen těžko hledali. Na více než 12 tisících stránkách představil všechna sportovní odvětví, včetně těch u nás dosud nepraktikovaných, jakými byly třeba basketbal nebo baseball.

STAR byl nejen mluvčím českého sportu, byl znám svými kultivovanými texty a rizí novinařinou. Jen zřídka kdy můžeme v dnešní době číst článek s takovým zaujetím, jako čteme ty ze STARu. Zvláště v některých si živě představuji, že jsem sportovní události přímo účasten. Také grafika byla jedinečná, v mnoha ohledech těžko překonatelná. Vždy, když časopisem listuji se mi mimo jiné vybaví fotografie a plakáty s tématikou Merlin Monroe nebo Audrey Hepburn. Tak, jak byla britská herečka Audrey Hepburn symbolem ženské krásy a elegance, jak dlouho svými outfity udávala módní trendy, tak esteticky a dlouho na mě působí jeho grafika.

pro blog sport antique sepsal Pro blog Sport Antique sepsal Daniel Markvart

nakoupit na fanzone.cz Historická periodika naleznete na:: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 897 krát
Označeno v :