Vzpomínání s Vojtou Burgermeistrem

ročenka ČLTK, 1986 by ročenka ČLTK, 1986
Historie

Víte o Štvanickém ostrově, že:

v nejstarších dobách náležela Štvanice i s přívozem proti Bubnům a s “rybářstvím na řece” k mlýnu, zvanému Na kameni?

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/cltk#sigProId2857ce6abc

v dobách, kdy ještě na Těšnově stálo opevnění Prahy se mu říkalo Velké Benátky, zatímco Malé Benátky se jmenoval ostrov Střelecký?


v 18. století to byl prostě “ostrov velký obecní” nebo častěji Hecinzl anebo jen Hec nazývaný?

že nynější jméno dostal od toho, že zde v dřevěné aréně tzv. Amfiteátru byla pro pobavení Pražanů štvána proti sobě různá zvířata, jako třeba psi na vlky nebo medvědy, jeleny a někdy i býky? Každé takové utkání začínalo písknutím “štváče”. Roku 1815 byly tyto hry zakázány.


když byl na jeho zbořen tento amfiteátr, byla na jeho místě postavena ledárna?

zde byla pejřovna, výroba klavírů, niklovna i bělidlo kartonů?


v 16. století zde zbudovala Pražská obec při severním břehu dokonce dřevěnou prachárnu, kde se vyrábělo střelivo pro městskou stráž? Sem byla přenesena i zásoba střeliva z Prašné brány.

od nepaměti se zde jako na jediném místě v Praze dala přebrodit Vltava, čehož bylo využito vojensky v dějinách celkem jedenáctkrát? V roce 1420 zde kupříkladu leželi Táborští, aby jak říkají staré letopisy “mohli škodit Zikmundovi”, který ležel se svým vojskem naproti v Bubnech na Letné. I při vpádu Švédů do Prahy se zde urputně bojovalo.

se tu rozkládaly zelinářské zahrady osadníků z Poříčí a že později byl ostrov osázen pravým lesem listnatých stromů, kde, jak říkají staré záznamy “na mýtinách se modraly fialky a stály převysoké topoly a olše, v nichž hnízdily vrány”, ani stromy s několika metrovým objemem prý tu nebyly vzácností?


na ostrově byly celkem tři restaurace? První stála tam, co je dnes Zimní stadion. Měla velký taneční sál v barokním stylu s galerií. Zde se pořádaly v Praze tehdá velmi vyhledávané “plesy lumpů”. Druhý hostinec stál asi v místech, kde je dnes náš areál. A třetí byl za viaduktem, kde se ale prodávalo jen “flaškové” pivo. Jinak se zde točilo rozvařilovské a plzeňské.


v 19. století byl ostrov vysekán a zregulován k nepoznání?


ve 16. století tu měli střelnici střelci z kuší, kteří stříleli do “ptáka”? Hrály se tu také kuželky a hodně se tu chytaly ryby. Dokonce sem byla roku 1901 na čas přeložena i pouť z nuselského údolí Fidlovačka.

kdysi se mohlo na Štvanici jít přes tři mosty? Všechny vedly z těšnovské strany. Z Bubenče občané sem dostávali pouze přívozem, který se nacházel asi deset metrů výše proti proudu řeky, než je dnes Hlávkův most.

až teprve v roce 1598 byl vystavěn celistvý esovitě prohnutý most ze dřeva a byl prodloužen na přelom století až do Buben? V r. 1900 byl nákladem ½ milionu rakouských korun most prodloužen přes řeku i ostrov a měřil 600 m. Tento byla pak při regulaci Vltavy stržen a nahrazen mostem kamenným.


Štvanice má výměr 69.000 m a nebyl to v dávných dobách jen ostrov jeden, ale tvořilo ho hned ostrůvků několik, které však působením častých povodní zanikly? Velká povodeň byla r. 1432, v r. 1782 byl ostrov úplně zatopen. R. 1845 vzala voda skoro všechny stromy a v r. 1890 jí bylo tolik, že se před ní museli lidé zachraňovat až na železniční mostě.


pod Negelriho viaduktem, který je 1100 m dlouhý, měřeno pře ostrov, je řeka ve svém toku vůbec nejširší, 582 m?


Štvanice střídala různé majitele? Dokonce od roku 1700 na 60 let patřila faře sv. Petra. Jejími posledními soukromými držiteli byli manželé Židličtí z Karlína, od kterých ji koupila Pražská obec v r. 1898 za 800.000 zlatých.



pro blog sport antique sepsalročenka ČLTK, 1986

nakoupit na fanzone.cz Dobové pohlednce se sportovní tématikou naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 460 krát
Označeno v :