Dvě obhajoby Lasseho Viréna

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

V roce 1976 poznamenala letní olympijské hry v Montrealu politika.


Ne sice tak výrazně jako dvoje následující, Moskvu 1980 a Los Angeles 1984, ale přece. Her v největším městě kanadské provincie Québec se neúčastnilo dvacet čtyři afrických zemí. Protestovaly proti tomu, že Mezinárodní olympijský výbor nevyloučil z účasti na hrách Nový Zéland, jehož ragbyový tým předtím nerespektoval bojkot Jihoafrické republiky praktikující politiku rasové segregace.

Jednou z velkých postav her se stal finský vytrvalec Lasse Viren. Do Montrealu přijel obhajovat dva tituly olympijského vítěze. Čtyři roky předtím triumfoval na olympijských hrách v Mnichově v bězích na 5 a 10 km. Před odjezdem za Atlantický oceán si vytkl gigantický cíl. Chtěl znovu zvítězit nejen v obou těchto disciplínách, ale vyhrát také olympijský maratón. Tak jak to dvacet čtyři roky předtím dokázal Emil Zátopek.


Tmavovlasý Fin si i v Montrealu vedl skvěle. Na 10 km si bez větších problémů poradil s patnácti konkurenty. S přehledem porazil i další dva medailisty – Carlose Lopese z Portugalska i Brendana Fostera z Velké Británie. V závodě na 5 km o týden později musel svést podstatně tvrdší souboj. První čtyři závodníci proběhli cílem v rozpětí osmi desetin sekundy. První byl Lasse Virén v čase 13:24.76 – před Dickem Quaxem z Nového Zélandu, Klaus-Peterem Hildenbrandem ze SRN a dalším Novozélanďanem Ronem Dixonem. Jak na „desítce“, tak na „pětce“ dosáhl velice podobných časů jako v Mnichově.

Touha vyrovnat se Zátopkovi však zůstala nenaplněná. I když Virén, tehdy sedmadvacetiletý, si i v maratónu, který se konal opět po týdnu, počínal výborně. Proti odpočatým soupeřům, kteří se připravovali pouze na tento prestižní závod, podal 31. července 1976 heroický výkon. Doběhl však pátý – za Waldemarem Cierpinskim z NDR, Američanem Frankem Shorterem, Belgičanem Karlem Lismontem a dalším Američanem Donem Kardongem. Šedesát šest maratónských specialistů porazil, mnozí z nich se do cíle vůbec nedostali.

Pro Finy, a nejen pro ně, se Lasse Virén držitel čtyř zlatých olympiských medailí, stal důstojným nástupcem svých slavných krajanů – Hannese Kolehmainena, Villeho Ritoly a Paava Nurmiho.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické pohlednice stadionů z Olympijských her také na: FANZONE
(3 - počet hlasů)
Přečteno 414 krát
Označeno v :