Dvě vteřiny nakonec…
časopis Štart

Dvě vteřiny nakonec…

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

…vítězem je Moravec.

Takovýto nápis se skvěl napříč asfaltovou silnicí, když na konci května roku 1972 přijel cyklista Dukly Brno Vlastimil Moravec jako čerstvý vítěz Závodu míru triumfálně do své rodné obce Spy u Nového Města nad Metují.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/dve-vteriny-nakonec#sigProId3f66df3dcf

Všichni obyvatelé této východočeské vesnice neobvyklého názvu i další lidé z blízkého a vzdálenějšího okolí ho nadšeně vítali. Byla to velká událost. Vlastík, kterého většina z nich znala od plenek, se stal po Janu Veselém, který tento etapový cyklistický závod vyhrál v roce 1949, a Janu Smolíkovi, vítězi z roku 1963 se stal teprve třetím Čechoslovákem, který v něm triumfoval. Za komunistického režimu byl Závod míru pro naše cyklistické příznivce podobně populární jako dnes Tour de France.

V květnu stejného roku, a v tomtéž měsíci, kdy Jan Veselý vyhrál II. ročník, se Vlastimil Moravec v obci Spy narodil jako syn zdejšího řídícího učitele; v květnu, o 23 let později, se stal slavným. Ve Varšavě, jak se Závodu míru říkalo, (původně se jezdil jen mezi Varšavou a Prahou, ale v roce 1952 k nim přibyl i Berlín jako hlavní město tehdejší Německé demokratické republiky) to byl jeho druhý start.


Při debutu v roce 1971 skončil Moravec celkově čtrnáctý, v následujícím jubilejním 25. ročníku Berlín-Praha-Varšava na trati dlouhé 2025 km ve výborné mezinárodní konkurenci už tedy triumfoval. Jeho vyrovnaný souboj se sovětským závodníkem Vladislavem Něljubinem byl dramatický až do konce. Vlastimil Moravec ho celkově porazil o nejtěsnější rozdíl v historii závodu – o ony pouhé dvě sekundy.


Kariéra Vlastimila Moravce, který v necelých 37 letech tragicky zemřel při dopravní nehodě, není spojena jen s jeho prvenstvím v Závodě míru 1972. V roce 1970 se stal vítězem závodu Okolo Slovenska, v letech 1972 a 1976 se zúčastnil olympijských her, v roce 1975 se na mistrovství světa v Belgii podílel na bronzové medaili pro Československo za 3. místo v závodě družstev na 100 km – společně s Petrem Matouškem, Petrem Bucháčkem a Vladimírem Vondráčkem. Ve stejném roce vyhrál na severočeských silnicích mezinárodní etapový závod Bohemia.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2021

nakoupit na fanzone.cz Knihy o významných osobnostech sportu naleznete na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 36 krát