Falšování odznaků

Ulč, Kalát by Ulč, Kalát
Sportovní sbírky

Jak se výrobci brání proti zfalšování odznaků


Řekněme si od začátku něco o slitinách jako poznávacím znamení pravosti odznaků.


Po zlatých, ba dokonce platinových odznacích, objevily se odznaky stříbrné, bronzové nebo alpakové. Z těchto kovů se vyráběla většina odznaků starších, ražených nebo tepaných.

Se snahou o zlevnění odznaků se objevily kovové slitiny. Především to byl tombak, slitina zinku a mosazi. Výrobci v ČSFR nejčastěji používali “MS90”. Poměr zinku a mosazi se ve slitině u různých výrobců mění, a to zvláště v zahraničí. Z toho vyplývá, že odznaky se od sebe kvalitou často liší.


Neexistuje zatím žádný přesný návod, jak podle slitiny, z níž je odznak vyroben, je možno přesně určit formu či výrobce. Nicméně zkušený sběratel má už takovou praxi, že pouhým pohledem na barvu, strukturu a vypracování slitiny, dále pak posezení její specifické váhy a stop po práci lisu, bezpečně pozná, jestli tento odznak byl vyroben u nás, v Anglii, Itálii, Portugalsku, Moskvě, Baku či jinde.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/falsovani-odznaku#sigProId600f3dd728

Zadní stěna odznaku

Bývá obyčejně hladká a řekněme rovnou, že takový odznak se identifikuje nejhůře. To ovšem neznamená, že jsme zcela bezmocní. Pomocí zvětšovacího skla porovnáme všechny nerovnosti, jako jsou poruchy ve struktuře slitiny, mírná zaoblení míst a škrábance – následky ražby lisem, upevnění jehly, její druh, jiné způsoby upevnění, zvláštní znamení výrobce, jeho výrobní značku atd. Pak konečně můžeme vynést poměrně přesný soud: ano, je to originál!

Některé firmy se zabezpečují proti falšování odznaků tím, že na zadní straně vyrazí pravidelnou mozaiku z typických reliéfů, jež lze těžko napodobit. Taková ražba má nejrůznější tvary a někdy i drobné finty, jako nepravidelnosti vzoru, které se na prví pohled mohou zdát chybou. A přece to není vada, ale záměr.


Jiní výrobci vyrážejí do zadní strany svůj tovární znak, rozpoznatelný jen pod silným zvětšovacím sklem. Například naše výrobní družstvo ZNAK v Malé Skále používá erbu se stylizovaným písmem T. (Vzniklo totiž združstevněním poválečné firmy Thám.)

Originální označení mají i výrobky Bižuterie Jablonec.

Státní mincovna v Kremnici umísťovala do hlavy zadní stěny odznaku nenápadné miniaturní znaménko v podobě písmene K, viditelné jen pod silnou lupou.

Jiné firmy umísťují na zadní stranu celý název firmy. Je to například ZNAK Praha nebo ZALTOKOV Bratislava. Najdeme však celou řadu dalších jak doma, tak u zahraničních výrobců.


Příkladů by se našlo ještě mnoho. A nemusí to být jen schválnost, past na padělatele. Značka může mít zcela prostý praktický účel. Příklad?

Mnohé anglické odznaky se vedle již popsaných znaků vyznačují ještě tím, že v hlavě stěny je nenápadná ryska – pomůcka pro přesné vystředění odznaku při upevňování jehly.



Pozoruhodná kniha o historii fotbalových odznaků a heraldice, Naše fotbalové odznaky, rozhodně stojí za přečtení.




pro blog sport antique sepsalFrantišek Ulč, Jaroslav Kalát, z knihy Naše fotbalové odznaky, 1994

nakoupit na fanzone.cz Sportovní odznaky, vyznamenání a medaile naleznete na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 593 krát
Označeno v :