Finále Středoevropského poháru rozehráno

Libor Jonáš by Libor Jonáš
Fotbal

Přesně před 80 lety, 4. září 1938, Slavia rozehrála dlouho očekávané finále.

První zápas se hrál v Praze. Místem pro takové výjimečné události byl tradičně největší fotbalový stadion v republice. Strahovský Masarykův státní stadion s kapacitou 55.000 diváků. Protivníkem byl slavný budapešťský Ferencváros Torna Club, obhájce titulu, usilující o třetí triumf, kterým by se osamostatnil v čele vítězných týmů této nejslavnější předválečné klubové soutěže v Evropě. A Slavia? Ta má motivaci také obrovskou. Je jediným klubem, který se účastnil všech dosavadních 12 ročníků soutěže. „Korunní princezna“ ale na dobytí trofeje čeká. Ve finále byla jen jednou v roce 1929 a neuspěla proti jinému budapešťskému klubu Újpest.

Před zápasem se řeší především absence distancovaného Nožíře hrajícího ve vynikající formě. Zda jej nahradí Bouška nebo mladší bratr kapitána Daučíka Karol, je předmětem debat fanoušků i novinářů. Nečekaně se před zápasem objeví navíc problém s Průchou, který si postaví hlavu a ve vypjatý moment si snaží vymoci podepsání nové profesionální smlouvy. Dva týdny před zápasem Slavia sehrála 1. kolo ligy v Náchodě. Nepříliš povedená remíza 3:3. 2 góly Bicana. Týden před zápasem 4 slávisté reprezentují ČSR v Záhřebu s Jugoslávií. Průcha, Kopecký, Bradáč, Bican. Při vítězství 3:1 se prosazuje po gólu Bradáč a Bican. Jaký to rozdíl oproti FTC, jenž se dlouho chystal a odpočíval právě na tento duel. Podíváme-li se na sestavu zelenobílého klubu, uvidíme jeden pojem vedle druhého. 8 reprezentantů Maďarska a nade všemi čnící dva velikáni. Dr. Sárosi a Géza Toldi. 43 násobný reprezentant György Sárosi v posledním utkání ČSR – Maďarsko vstřelil Pláničkovi z osmi sám sedm branek. Elegantní hráč, mrštný a pružný. Jeho útočný parťák Toldi reprezentoval 40x, vícenásobný král střelců maďarské ligy, nastupuje v sestavě FTC již 10 let a jeho hra se vyznačuje tvrdostí, neústupností a chladnokrevným zakončením

Oba soupeře zdobí útok a jeho kvalita souboj rozetne. Ze Slavie se příchodem Bicana stala útočná mašina. K tradiční jemné technice se přidala rozhodnost a důraz. Ferencváros zdobí tradičně tvrdost a fyzická zdatnost. V sestavách na sebe narazí jak dva křemeny Vojta Bradáč s Toldim, na levé záloze nejlepší křídla na pevnině Kopecký a Lazár, v brance je to vyrovnané mezi Bokšayem a Hádou. Na centrforwardu se utkají dvě největší hvězdy, vtipný Bican a mazaný Sárosi. Oba soupeři navíc projeli soutěží svižně. Slavia smetla Inter a doma nedala šanci Janovu. FTC si poradilo s Židenicemi, rumunskou Ripensou a v semifinále přejelo Juventus.

Je krátce před 16 hodinou, v ochozech je zvědavých 50.000 lidí a do okamžiku, kdy anglický rozhodčí Mee poprvé foukne do píšťalky zbývají vteřiny. Kostky jsou vrženy.

nakoupit na fanzone.cz Rozšířit svou sportovní sbírku můžete na: FANZONE

Slavia zahajuje na severní branku, podniká smělé útoky vědoma si faktu, že si musí vydobýt náskok pro odvetu. Maďaři ovšem s přehledem brání. A nebojí se zaútočit. Oběma stranám trochu překáží terén, který je blátivý po deštivých a chladných dnech i nerovný po předzápasovém programu. Slavii brzdí kombinaci a soupeři kazí individuální techniku hráčů. V souboji se nakonec prosazuje důraz a chytrost soupeře v zelených dresech. Vše vrcholí ve 30. minutě hlavičkou Keményiho po přímém kopu Sárosiho. 0:1. Slavii trápí absence Nožíře, který dokáže udržet střed hřiště a spojuje zálohu s útokem. Místo něj nakonec nastoupil mladý Daučík II., pro kterého to bylo příliš velké sousto. Domácím se rozpadá hra a jediné, co jim může pomoct je kvalitní výkon individualit. 6 minut po úvodní brance dostává od Horáka míč Bican a tvrdou ranou srovnává. 1:1. Slavia se snaží podnikat nečekané výpady a i když její hra vázne, jeden rychlý kontr slaví úspěch. Minutu před pauzou opět zazáří Bican. Vysune vpravo Šimůnka, který přízemní střelou na zadní tyč překlápí vedení. 2:1! Gól do šatny ovšem se zkušeným sokem nezacloumal, jak by si domácí hráči i diváci přáli. Slavia nedokáže nic kloudného vymyslet a po hodině hry navíc srovnává Kiss. Do konce zápasu se již nic podstatného nestane, pomineme-li zahozenou tutovou šanci Horáka, po které se nesl Strahovem pískot ještě dlouhé minuty. Slavia remizuje doma 2:2 v zápase, ve kterém si měla zajistit náskok pro odvetu. Odborníci předpokládali, že by do odvety měla mít Slavia aspoň třígólový polštář. No nic, je tu ještě odveta, řekne optimista s křečovitým úsměvem. Pesimista praví, že sešívaní do Budapešti ani nemusí jezdit. Bude jméno Slavie osmým, které bude na stříbrnou trofej vyraženo? Za týden se rozhodne!.

SK. Slavia – Ferencvárosi TC 2:2 (2:1) 4.9.1938, Praha Strahov

Slavia: Bokšay – Černý, Daučík I, Průcha, Daučík II, Kopecký, Horák, Šimůnek, Bican, V. Bradáč, Vytlačil

Ferencváros: Háda – Tátrai, Polgár, Magda, Sárosi, Béla, Lázár – Táncos, Kiss, Sárosi György, Toldi, Keményi

Diváků: 55.000

pro blog sport antique sepsal Pro blog Sport antique sepsal Libor Jonáš

(2 - počet hlasů)
Přečteno 700 krát
Označeno v :