Fotbalové vstupenky z MS 1930 - 2018

Matteo Melodia (Bob D'Angelo) by Matteo Melodia (Bob D'Angelo)
Sportovní sbírky

Vstupenky na Světový pohár: 1930 až 2018

Matteo Melodia je sběrateli fotbalových vstupenek nazýván „Indiana Jones“. Je snadné pochopit proč. 46 letý italský rodák s více než 6 000 lístky ve své osobní sbírce „vykopává“ fotbalové artefakty od roku 1987. Matteo je rodák z Milána, který se přestěhoval do Lodi v roce 2001. Prohlašuje, že má největší sbírku fotbalových vstupenek, včetně těch ze Světového poháru. Napsal o tom dokonce knihu: Vstupenky na Světový pohár: 1930 až 2018, která vyšla v únoru. Je v angličtině, italštině a španělštině. Sbírka Mattea zahrnuje lístky z téměř každého utkání světového poháru od roku 1930 - chybí mu 30 lístků - spolu s lístky od AC Milána (jeho oblíbeného týmu), italského národního týmu a Evropského poháru, včetně utkání UEFA. Mistrovství světa je ale vrcholem fotbalu a Matteo miluje historii turnajů.

Myslím, že mistrovství je jedinou hlavní příležitostí, kde mají všichni skuteční milovníci fotbalu z celého světa šanci se navzájem poznat. Zejména pro týmy z menších zemí, které se někdy - neuvěřitelně - kvalifikují do závěrečného kola mistrovství světa.

Asi před 10 lety měl asi 60 000 lístků, ale očividně se rozhodl vybrat jen některé kategorie. Nemohl sbírat všechny lístky obecně, tak se rozhodl ponechat sbírku omezenou na mistrovství světa, italskou ligu, AC Milán a finále Evropského poháru. Matteo dostal svůj první fotbalový lístek v roce 1987, když mu dal přítel útržek z utkání Manchester United. Zrodila se vášeň. Protože rodina Mattea cestovala po celém světě, dokázal najít lístky v různých obchodech, bleších trzích a dokonce i v novinové reklamě. Našel je i v místech, jako je Londýn, Vídeň, Mnichov, Barcelona a Valencie. V roce 2003 při návštěvě Tokia dokonce našel i lístek, spolu s programem na mezikontinentální finálový pohár, který hrál AC Milán v Jokohamě.

Tohle byl lov, ne sbírání. Lovím všude. Hledám všude, na internetu, novinové inzerci, bleších trzích.

Jeho kniha ukazuje vstupenky, které v průběhu let získal. Nejtěžší je najít lístky z finále z roku 1934 v Římě, když Itálie porazila Československo 2-1 ve velmi obtížných klimatických podmínkách.

nakoupit na fanzone.cz Knihu zakoupíte na: FANZONE

Jeho oblíbená vstupenka pochází ze stejného turnaje, tedy ze semifinálových zápasů v Neapoli mezi Itálií s Rakouskem a mezi Československem s Německem.

Nikdo na světě nemá lístek z tohoto zápasu kromě mě. Byl opravdu vzácný a bylo téměř nemožné ho najít.

Je ironií, že se Matteo vzhledem ke své vášni sbírání vstupenek nikdy nezúčastnil fotbalové premiéry - ani v roce 1990, kdy se v Itálie turnaj hostila.

Bylo mi 17 a neměl jsem moc času na sledování fotbalu," řekl. "Mým hlavním koníčkem byly dívky".

Matteo uvedl, že jeho zájem o sbírání pravděpodobně pochází od jeho pradědečka Artura Bistolettiho, který byl rozhodčím v Serie A a pomohl zorganizovat mistrovství světa v Miláně. Stále vlastní píšťalku Bistoletti , kterou používal pět desetiletí. Mimo vstupenek z Mistrovství světa Matteo uvedl, že další skvostnou vstupenkou je ta z finále Evropského poháru v roce 1961 mezi Benfikou a Barcelonou. Benfica porazila Barcelonu 3-2 . Trvalo 30 let, než Matteo našel lístek z tohoto zápasu, protože mnoho lístků v ten den bylo zničeno deštěm. Vstupenky na novější turnaje již neodpovídají tradičnímu vzhledu, protože mnoho z nich se generuje prostřednictvím internetu a fanoušci mohou pomocí čárových kódů na svých smartphonech vstupovat na stadion i bez té papírové. Díky tomu jsou starší vstupenky mnohem cennější. Tím se ale i otevírá možnost falzifikace vstupenek, zejména z turnajů Světového poháru 1930, 1950, 1954 a 1962.

"Vstupenky jsou umění a historická vzpomínka, kterou už nebudeme mít," řekl Matteo v lednu Il Giornale, milánskému deníku. To je činí ještě cennějšími. Stejně jako Indiana Jones i Matteo stále hledá ty krásné papírové artefakty. Jaké vstupenky je nejtěžší najít?

Ty, které nemám..

pro blog sport antique sepsal December 16, 2019 By Bob D'Angelo ,Sportcolection daily

nakoupit na fanzone.cz Historické vstupenky naleznete na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 269 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

Kartičky z časopisu STAR »