Nezakutálená jablka (1) – František Veselý

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

V historii sportu je nemálo případů, kdy se, jak praví lidové rčení, „jablko nezakutálelo daleko od stromu“. Některá taková „jablka“ vám chceme připomenout…


Slavný fotbalista pražské Slavie i reprezentačního mužstva Československa František Veselý (1943-2009) byl druhým ze tří nositelů shodného příjmení i jména, který oblékal sešívaný dres. A nejenže ho oblékal. Také mu to v něm náramně slušelo, protože hrál skvěle.


Jeho otec František Veselý kopal první ligu za Slavii (hrál však i za Pardubice, Židenice a Čechii Karlín) za časů Josefa Bicana a Vlasty Kopeckého. Jeho syn se na ligovém trávníku objevil na počátku šedesátých let minulého století. Do povědomí fotbalové veřejnosti vešel sice v době své základní vojenské služby, kdy nastupoval za Duklu Praha, ale pak se na dlouhou dobu stal nejpopulárnějším i nejlepším hráčem červenobílých, za které kopal už v žákovských a dorosteneckých letech. Byl idolem pražských, a nejen pražských, kluků (sám byl jako holešovický rodák původně jedním z nich) běhajících za merunou a miláčkem slávistického publika, které si bez Franty neumělo své mužstvo představit.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/frantisek-vesely#sigProIdb3952b9dad

Skutečně se naštěstí jednalo jen o představy, protože František vynechal jen minimum zápasů. Zranění se mu vyhýbala. Jistě také proto, že nebyl žádný bolestín, i když si od soupeřových obránců za svou dlouholetou kariéru střelhbitého pravého křídla, vždy znovu a znovu neúnavně unikajícího, užil svoje.

Sehrál stovky ligových (přesně 404) a desítky mezistátních (přesně 34) zápasů. Na sklonku svého působení v našem fotbalu (hrál pak skoro do čtyřiceti let v Rakousku) přispěl k titulu mistrů Evropy, který čs. fotbalisté získali v roce 1976. V prodloužení semifinálového utkání s Nizozemskem přihrál ve 114. minutě na gól Zdeňku Nehodovi. O další o čtyři minuty později dal nesmírně silnému soupeři, za který hráli mj. Ruud Krol, Johan Neeskens, Rob Rensenbrink, René van Kerkhof, Willem van Hanagem a především Johan Cruijff, gól sám.


Jablka se v rodině Veselých od stromu nezakutálela daleko ani potom. Slavistický dres oblékali i jeho syn František Veselý ml. (nar. 1969) a vnuk Daniel Veselý (nar. 1992).
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein (Retroseriálek - Nezakutálená jablka)

nakoupit na fanzone.cz Autogramy slavných sportovců zakoupíte na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 388 krát
Označeno v :