Hanč, Vrbata a Emmerich Rath

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

K lyžařskému závodu o velikonočním pondělí 24. března 1913 se startem u Labské boudy v Krkonoších se přihlásilo osm závodníků.

Dostavilo se jich šest: Oswald Bartel, Josef Feistauer, Bohumil Hanč, Karel Jarolímek, Emerich Rath (startoval pod jménem Frank Walter) a Josef Scheiner. Za autoritu na trati 50 km, za muže, který věděl nejlépe o nástrahách zdejších hor i o pověstné vrtkavosti počasí, byl pokládán 26letý rodák z Benecka Bohumil Hanč. Spolu s Bartelem platil i za favorita.


Závodníci vybíhali na trať krátce po sedmé hodině ráno jen v kalhotách a v košili v půlminutových intervalech. Bylo krásně, slunečno, osm stupňů nad nulou.

Po hodině byl rozestup mezi Hančem a Bartelem téměř stejný jako na startu. Měnilo se však počasí. Pak ale začalo pršet. Déšť se potom rychle změnil ve sníh. Teplota klesala k nule, a potom i pod ni.


Prudký vítr a mlha způsobily takovou slotu, že lyžaři začali ze závodu odstupovat. Postupně vzdali všichni, až na Hanče. Ten stále myslel na vítězství. Nereagoval ani na vyzvání jednoho z traťových kontrolorů, který na něj křičel, ať zastaví. O něco později se už nezvěstného Hanče vydala z Labské boudy hledat skupina tří mužů. Mezi nimi byl Emmerich Rath, jenž bezvládného Hanče našel mezi Labskou boudou a Zlatým návrším. Než i Ratha opustily všechny síly, nesl osm set metrů Hanče na zádech. Pak se zcela vyčerpaný dostal zpět na Labskou boudu, odkud se byla vypravena záchranná skupinu. Ta sem pak Bohumila Hanče dopravila na rohačkách. Vyčerpaný a podchlazený favorit závodu však po chvíli skonal.


Nebyla to jediná tragická událost závodu. Po řadě nešťastných okolností zahynul na Zlatém návrší jiný zkušený horal a krkonošský rodák Václav Vrbata. Den předtím Hančovi slíbil, že se přijde na závod podívat. Změna počasí a marná snaha zachránit kamaráda, který už nebojoval o vítězství, nýbrž o holý život, zahubila i jeho.


Emmerich Rath běžel na OH 1908 v Londýně a 1912 ve Stockholmu maratón. V roce 1912 se tento skvělý člověk a všestranný sportovec, který zemřel v roce 1962 v Broumově, stal také mistrem Německa v boxu. Špičkově se věnoval rovněž plavání, lednímu a pozemnímu hokeji, fotbalu, kanoistice, rychlobruslení.


V posledním desetiletí svého života byl v nemilosti čs. komunistického režimu.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní fotografie naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 419 krát
Označeno v :