Seriál k 150. výročí od vzniku Velké pardubické – 7
- velikost písma zmenšit velikost písma zvětšit velikost písma
5. listopadu 1874 se poprvé konala Velká pardubická. Mezi sportovními akcemi, v České republice nemá tento slavný dostih co do délky existence obdobu. V příštích týdnech zavzpomínáme na některé lidi, koně a události tvořící jeho historii…
Voloďa
O nejstarším vítězovi Velké pardubické Vladimírovi Hejmovském jsme před časem psali v článku, Metuzalém a Benjamínek. Zmínili jsme se, že necelý rok po tom, co ji devět dnů před svými 59. narozeninami vyhrál, nebyl už mezi živými. Jeho život vyhasl 10. 9. 1952 na dlažbě pražské Bartolomějské ulice.
Vladimír Hejmovský se narodil v městě Šiauliai na území dnešní Litvy jako Vladimir Alexandrovič Gejmovskij. Jeho předkové patřili k nižší polské šlechtě a po několik generací nosili jméno Heymowski. Vladimir se odmalička nejlépe cítil na koni. Láska k sedlu ho nikdy neopustila. Jako voják v něm strávil léta 1. světové války a později i občanské války v Rusku, v níž bojoval na straně bělogvardějců a byl povýšen do hodnosti podplukovníka.
V r. 1923 emigroval s bratrem Viktorem a manželkou Lýdií, profesí lékařkou, do Československa a stal se důstojníkem naší armády. 2. světovou válku přečkal jako demobilizovaný voják na severní Moravě. V r. 1945 se do armády vrátil. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl penzionován. V 55 letech začal Voloďa, jak se mu mezi koňaři říkalo, jezdit překážkové dostihy.
Ve VP debutoval, byla to však i jeho derniéra, 21. 10. 1951. V sedle 10letého Salvatora ji vyhrál. Pak se připravoval na obhajobu svého vítězství v dalším ročníku.
7. září 1952 byl 3. v sedle Lovce ve steeplechase v Tlumačově. 9. září odjel z Olomouce, kde bydlel, ranním vlakem do Prahy na ministerstvo obrany, kam byl písemně předvolán. Odtud byl převezen k výslechu na StB v Bartolomějské ulici. 10. září v jednu hodinu odpoledne zemřel po pádu z okna ve 4. patře budovy. 11. září bylo paní Hejmovské sděleno, že manžel, proskočil ven zavřeným oknem.
Nejstarší vítězný jezdec Velké pardubické se stal jednou z mnoha obětí politické zvůle. Z okna ve 4. patře smutně proslulé budovy byl buď vyhozen, nebo z něho vyskočil ve stavu absolutního zoufalství. Paní Hejmovská, která manželovo tělo viděla v pitevně, však v jeho obličeji řeznou ránu od skla nespatřila.
Petr Feldstein
Velký výběr historických sportovních suvenýrů: FANZONE