Historie Poháru federace

(Vít), Program, Federation Cup by Nec, 1986 by (Vít), Program, Federation Cup by Nec, 1986
Historie

Pohár federace, tento mladší bratr slavného Davisova poháru, má naproti bojům o trofej, o níž usiluje každoročně reprezentační družstvo mužů, jednu velkou výhodu: zápolí se v krátkém časovém úseku na jednom místě,

což umožňuje diváků shlédnout výkvět ženského tenisu, navíc pak hráčkám i z méně významných tenisových zemí střetnout se se slavnými soupeřkami, získat nové zkušenosti, naučit se něco z tenisu světové úrovně.


Zatímco Davisův pohár byl založen už v roce 1900, Pohár federace spatřil světlo světa mnohem později – v roce 1963, u příležitosti 50. Výročí existence Mezinárodní tenisové federace. Předchůdcem Pohár federace byl tzv. Pohár Wightmanové – každoroční utkání družstev žen USA a Velké Británie. Pravě americká tenistka Wightman a Australanka Hoppman si ovšem postupem času daly za cíl vytvořit mezinárodní soutěž, které by se mohla účastnit družstva tenistek z celého světa.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/historie-poharu-federace#sigProIdfee69c4429

Úvodní ročník Pohár federace byl uspořádán nejen na počest půlstoletí Mezinárodní tenisové federace, ale u příležitosti 75. Výročí založení Britské tenisové asociace. Bojovalo s v Queens Clubu v Londýně, statovalo 16 zemí, zvítězil tým USA, ve kterém byla jedničkou Billy Moffitt, později provdaná King, která ve svých utkáních neztratila ani set.


Od druhého ročníku Pohár federace ve Filadelfii až o devátý ročník v Perthu (1971) se střídal v držení trofeje výhradně družstev USA a Austrálie. Tito hegemonii narušila až v roce 1972 Jižní Afrika, která v Johannesburgu využila domácího prostředí k vítezství. Další zemí, která pronikla na čestnou listinu vítězů, bylo v roce 1975 Československo. Jižní Afrika byla poté z Pohár federace vyloučena na protest proti rasistickému režimu, který v této zemi panuje a proti němuž řada účastnických zemí soutěže důrazně protestovala.


V roce 1976 se Mezinárodní tenisová federace dohodla s významnou americkou firmou Colgate Palmolive o sponsorování Poháru. Dohoda přinesla určité výhody, mj. Byly hráčkám a činovníkům ze 33 zemí hrazeny letenky. V té době se Pohár federace stal výsadní záležitostí družstva USA, které nepřetržitou sérii vítězství v letech 1976-1982 vytvořilo historický rekord soutěže. Podílela se na něm především Chris Evert – Loyd, jež ve svých zápasech dosáhla šňůry 27 vítězství.


V Listopadu 1979 sdělila firma Colagate, že se vzdává sponsorství. Téměř současně ale o ně projevil zájem japonský elektronický koncern NEC, který je ostatně sponsorem Davisova poháru. Není divu, že v letech 1981 a pak znovu v roce 1985 se o Pohár federace bojovalo na japonské půdě. Ovšem rekord v počtu zúčastněných zemí drží až dosud s číslem 39 Zürich, kde se konal Pohár federace v roce 1983.




pro blog sport antique sepsal(Vít), Program, Federation Cup by Nec, 1986

nakoupit na fanzone.cz Tenisvé programy naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 476 krát
Označeno v :