Hockeyová mistrovství světa a Evropy

časopis RUCH, č. 2, 1947 by časopis RUCH, č. 2, 1947
Hokej

Kanadský hockey je dnes vedle kopané nejpopulárnějším a nejoblíbenějším sportem.

Kdo si uvědomí jeho rozmach a oblibu u mládeže ve všech krajích naší vlasti, sotva uvěří, že jsme nebyli nijak nadšeni, když jsme v únoru 1909 za pěkného mrazíku přihlíželi novému stylu hockeyovému, který koncem roku přivezli naši hockeyisté z turnaje v Chamonix.

S podivem jsme viděli, že místo míčkem, hraje se gumovým kotoučem, s nimiž hráči pracně zápolí, hraje se dlouhými, těžko ovládatelnými holemi, se zcela s jiným zaoblením proti bandyovým, s úžasem jsme konstatovali nepatrné rozměry branek i podivné pravidlo, jež dovoluje hráti i za brankou, dále mantinely, od nichž se puk divně odrážel, takže postranní auty odpadly. Byli jsme příliš uvyklí se kulaté kůži, ať jsme ji proháněli na zeleném či nezeleném trávníku, na pískových tennisových dvorcích nebo na hladké lední ploše. Hockey tehdy hráli footballisté i tennisté. Ti si však věděli s míčkem rady, dovedli jej technicky bezvadně ovládat a také střelba nebyla pro ně španělskou vesnicí.

V novém kanadském stylu-při hře kotoučem či pukem-shledávali jsme daleko těžší, technické jeho zvládnutí dlouho kanadskou holí bylo daleko nesnadnější a střelba, ta byla kamenem úrazu každému začátečníku. Zato jsme si pochvalovali zrychlení a plynulost hry, nepřerušované stálými postranními či brankovými auty, mantinely však u nás vzbuzovaly obavy před častými pády a případnými úrazy.

Byla tu pak dále ještě jedna věc, jež nevzbuzovala mnoho důvěry a neslibovala valných a nadějí na rozvoj kanady u nás. Byla to nevyhnutelná podmínka pro pěstování tohoto sportu u nás: led a zase led. Jaké výhody a přednosti měl u nás bendy? Při naší neustále závislosti na rozmarech královny Zimy hrálo se u nás na podzim, v zimě i na jaře na zemi, a když umrzlo, zápasy se prostě přenesly na led. Nedůvěru ke kanadě nebyla zpočátku jen u nás- také v jiných zemích ještě dlouho zůstávali věrni bendy (Dánsko, Švédsko, Německo), kdež stejně jako u nás se v pozdějších letech hrálo dvěma způsoby. Není proto divu, že se v našem sportovním tisku objevily články o tom, zda hrát míčem či pukem? A tak se rozvíjely kritické debaty o přednostech, výhodách i nevýhodách obou stylů.

Kdo ví, jak by to s kanadou u nás dopadlo bez brzkých a opravdu překvapujících úspěchů našich kanaďanů v nejbližších letech. Je nutno zdůrazniti, jaké byly předpoklady pro tato nečekaná vítězství v mistrovství Evropy.

Fotbalisté a tenisté přinášely do hockeye mnohé cenné vlastnosti z kopané a tennisu. Tradiční jejich talent pro míčové hry spojoval se v hockeyi s jejich zkušenostmi z těchto sportů, s jejich smyslem pro kombinaci, spolupráci celku, s nadšením, obětivostí a patřičnou dávkou tvrdosti, kteréžto vlastnosti nahrazovaly jim nedostatek průpravy na ledě a treningu před těžkými zápasy. Jest jisté, že u nás jejich úspěchy přispěly velmi mnoho k zakotvení gumového kotouče místo míčku a byly vzpruhou, aby-přes nepříznivé podmínky pro rozvoj kanady-se mu věnovaly další příslušníci mladé generace.

Bilance našich hockeyistů-representantů v populární každoroční soutěži o mistrovství Evropy zaslouží mimořádné pozornosti.

Rok 1910, I. Ročník

Byl hrán ve dnech 13. – 15. Ledna 1910 ve sportovním středisku Les Avants sur Monterux ve Švýcarsku za účasti Anglie, Belgie, Německa Švýcarska.

Prvního ročníku se naši hockeyisté nezúčastnili z těchto tří zřejmých důvodů: 1. teprve v roce 1909 se naši hráči seznámil v Chamonix s kanadským stylem a byli tedy začátečníky, bez chancí a nadějí. 2. mírná zima r. 1910 znemožnila jakoukoliv hockeyovou činnost a tím i nutný trening. 3. z finančních důvodů-nebyly prostě prostředky k účasti v dalekém městě Francie.

V mužstvech I. Ročníku, jež byla přísně národní, objevují se později v hockeyi dobře známá jména: Paul Loicq-Belgie, který ještě nynějším předsedou Mezinárodní ligy ledního hockeye, Angličan Patton, později dlouholetý delegát Anglie na kongresech ligy, Švýcar Dafour, Sillig, Němci Steinke, Glimm, Hartley, Belgičané Vand der Bulcke, Coupez atd.

Vítězem se stala Anglie, zastoupená klubem Princess Ice Hockey Clubem, jež zvítězila na Německem 1:0, nad Švýcarskem 5:1 a remizovala s Belgií 1:1.

Pořadí: 1. Anglie 2. Německo. 3. Belgie. 4. Švýcarsko.

pro blog sport antique sepsal Převzato z časopisu RUCH, Ročník: II, č. 2, 1947 z pera archiváře J. Vítka

nakoupit na fanzone.cz Rozšířit svou sportovní sbírku o hokejové artefakty můžete na: FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 536 krát
Označeno v :