Hokejisté Bohemians ve filmu

-ns-, Ročenka Boheminas, Lední hokej, 1987 by -ns-, Ročenka Boheminas, Lední hokej, 1987
Zajímavosti

Byla teplá májová neděle, lidé už chodili v letním, a i tak tam bylo horko.

Tim udiveněji hleděli na skupinu mladých i starších, kteří zimomřivě podupávali u vchodu Zimního stadionu na Štvanici – ač byli navlečeni ve svetrech a bundách a na hlavách měli zimní čepice a kulichy. V Květnu! Byli to komparsisté Krátkého filmu, hrající v dokumentární komedii Muž s maskou, natáčené pro Čs. Televizi. Od rána tu hráli publicum zápasu Spartaku Dřevona proti domácímu Optimexu., v němž jde o sestup – takže pro hráče i publikum je to pořádný nervák. Na pokyn asistentů režiséra Ivo Paukerta skandovali, jásali, dupali, házeli kelímky – jednou, pětkrát, desetkrát, až byli kameraman i režisér spokojeni. Teprve v poledne vybyla chvilka na horký čaj a májové sluníčko. A na otázku režisérovi.


Na této satiře severočeského autora Pavla Nadrybského mne zaujala její pravdivost, zněla jeho odpověď. “ Problém nesportovního chování sportovního publika je dnes celosvětový problém nejen v kopané – stává se u nás i společenským problémem v hokeji. Komedie má jiné možnosti než třeba televizní beseda s odborníky – může ukázat v nadsázce některé mechanismu agresivního chování skupiny chuligánů v hledišti s bázlivou lhostejností slušných diváků vůči nim, může ve zkratce vystihnou typy, které dnes otravují ovzduší v hledištích, protože si pletou fandovství fanatismem a vulgaritou.”


Prozraďme, že Ivo Paukert je nejen zkušený televizní umělec, ale i znalec sportu a sportovců, a že dodnes hraje tenis. Nadsázka vyžaduje autentičnost – a tak mladý kameraman Petr Pešek znovu a znovu vyjíždí od branky Optimexu, rozšlape to s těžkou kamerou na rameni a pak při jízdě nazad snímá založení útoku domácích. Peškova bruslařská technika vzbuzuje domněnku: bývalý hokejista? “Nikoliv”, usměje se. “Současný, hraju za rekreační hokejový tým barrandovských filmařů, utkáváme se s odborářskými mužstvy, ale hráli jsme i s reprezentanty kanadského velvyslanectví…” Omluví se a za okamžik už sprintuje podél mantinelu, aby zachytil přihrávku na modrou, únik, blafák a gól z hole hráče č. 11 v dresu Optimexu – poznáme v něm útočníka Bohemians Tůmu, v červených dresech soupeře jsou převlečeni hokejisté Dopravních podniků a Slavie.


Trenéra představuje Rudolf Jelínek z Divadla na Vinohradech. Bruslil lehce, jako by nebral na vědomí nedávné abrahámoviny. “ Herec musí mít kondici. Mnoho disciplín jsem trénoval díky filmovým a televizním rolím. Barrandovští kaskadéři se mnou tloukli ve své holešovické mučírně před natáčením Třiceti případů majora Zemana. Nevěřil jsem, jak může člověka unavit golf, jak namáhavé je mít polovinu těla zafixovánu a druhou zcela uvolněnou, dělával jsem i lyžařského instruktora, ale za vůbec nejtěžší považuji silniční cyklistiku: přesvědčil jsem se, že tam asi člověk sáhne opravdu na dno sil i vůle…”


Bronislav Poloczek hraje v Muži s maskou pořadatele: “Vývoj obecenstva se léty jaksi zvrtl: kdysi diváci jaksi vypískali herce na špatném představení, ale na stadionu dokázali v rámci fair play zatleskat i poslednímu. Dnes zdvořile tleskají i špatnému představení, ale někdy nadávají i vlastním hráčům, kteří skončili třeba druzí.” Dodejme, že v Muži za maskou hrají další známí herci – Svatopluk Skopal, Petr Nárožný, Svatopluk Beneš, Radoslav Brzobohatý aj. Je dobře, že si téma chuligánství v hledišti vzala na mušku i televizní redakce zábavných pořadů. Pouhé napomínaní výtržníků už dávno nestačí. Jejich primitivní zloba si koleduje o výsměch i varování.
pro blog sport antique sepsal-ns-, Ročenka Boheminas, Lední hokej, 1987

nakoupit na fanzone.cz Svou sbírku půků můžete rozšířit z bohaté nabídky na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 373 krát
Označeno v :