Hvězda ledních revue

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Na počátku první poloviny minulého století byla Milena Kladrubská jednou za našich nejtalentovanějších krasobruslařek.

Její otec, Jaroslav Kladrubský, pracoval v bance, byl ale také velmi dobrým a uznávaným hokejovým rozhodčím. Doma i v zahraničí. Stal se prvním Čechem se statutem mezinárodního sudího.


V době, kdy ji vedl trenér Zdeněk Fikar, byla Milena Kladrubská první Evropankou, která skočila v soutěži dvojitého Axel-Paulsena. Když ale měla její krasobruslařská kariéra vrcholit, z amatérského ledu odešla.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/hvezda-lednich-revue#sigProId7e234d7051

Mělo to dvě příčiny. Poměry v našem krasobruslařském sportu nebyly dobré, a Milena, která se netajila svými kritickými názory, nebyla u vedoucích činovníků svazu právě oblíbená závodnice. Druhá příčina? Od dětství ji ze všeho nejvíc přitahovala lední revue. Jejím snem bylo vystupovat v ní jako sólistka.


Právě v té době vznikla profesionální lední revue i v Praze. Milena Kladrubská do ní vstoupila a rázem stala její hvězdou.


Potom několikrát dostala nabídku angažmá ve světoznámé Vídeňské lední revue, kterou krátce po druhé světové válce obdivovala při jejím pražském vystoupení. Komunistické poměry v Československu však neumožňovaly, aby do hlavního rakouského města odešla. Až v roce 1963, který lze u nás považovat za jakýsi prvopočátek jistého politického tání, povolení dostala.


Začátky pro ni byly po mnoha stránkách krušné. Brzy se však rozběhla druhá, daleko delší a obdivuhodnější část její krasobruslařské kariéry. Režisér Willi Peter, který o Milenino účinkování ve Vídeňské lední revue léta usiloval, pro ni připravil v představení nazvaném „Kočka“ titulní roli ušitou na tělo. Vídeňská lední revue s ním sjezdila s velkým úspěchem celou Evropu, Severní Ameriku, arabské státy, Izrael. Největším zážitkem pro Milenu Kladrubskou však bylo vystoupení v Praze. Už přivítání jejího někdejšího publika bylo nadšené a v samotném závěru nebraly ovace obecenstva, které na ni nezapomnělo, konce.


O pět let později přešla do americké Holiday on Ice. Když se v roce 1977 rozloučila s krasobruslařskou kariérou definitivně, bylo jí čtyřicet. To už žila v anglickém Brightonu. Tady bydlí Milena Kladrubská Whalleyová dodnes.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Programy sportovních revue naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 73 krát
Označeno v :