Když se dva mladíci perou…

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Na letních olympijských hrách v roce 1960 měl skok vysoký, jedna z nejhezčích, nejoblíbenějších a obvykle i nejdramatičtějších atletických disciplín, favority ve dvou závodnících teenagerského věku.

Prvním byl devatenáctiletý světový rekordman Američan John Thomas, druhým osmnáctiletý sovětský talent Valerij Brumel. Nikdo nepochyboval o tom, že právě jeden z nich se stane olympijským vítězem. Víc se ovšem přece jen věřilo zkušenějšímu rodákovi z Bostonu.


I tentokrát se ale ukázalo, že „šedivá je teorie, zatímco strom života věčně zelená se“, jak říká Johann Wolfgang Goethe ústy Mefistofela ve svém nejslavnějším díle Faust.

Do finále, které se konalo 21. října 1960, se den předtím se probojovalo 17 z 29 výškařů. Byli mezi nimi oba mladí favorité i další nositelé slavných jmen. Nechyběl ani československý zástupce Jiří Lanský. Všem se podařilo zdolat limit, který činil rovných 200 cm.


Jak Thomas, tak Brumel, si dlouho vedli suverénně. Skákali bez oprav a některé výšky takticky vynechali. Lanskému se nejdříve také dařilo, ale na 206 cm ztroskotal. Obsadil 7. – 9. místo.

O medailích se rozhodovalo o výš. 212 cm zdolala čtveřice – Američan Thomas a tři sovětští reprezentanti Brumel, Viktor Bolšov a dost překvapivě i 27letý Robert Šavlakadze. Ten vstoupil do soutěže nezdařeným prvním pokusem na 200 cm, pak ale všechny výšky zdolával napoprvé.

Povedlo se mu to i na 214 cm, zatímco tři ostatní k tomu potřebovali jednu opravu. V nečekaně skvělé kondici se nacházející Šavlakadze stejně hladce přeskočil i 216 cm. Jediným, kdo ho dokázal napodobit, ale až druhým pokusem, byl o devět let mladší Brumel. Bolšov tuto výšku nepřekonal, ale k všeobecnému překvapení si s ní neporadil ani John Thomas, světový rekordman výkonem 222 cm.


Tak zkušenost a ideálně načasovaná forma vypálila v pravou chvíli rybník nastupujícímu výškařskému pokolení. V dalších atletických sezónách už Brumel a Thomas kralovali. Zvlášť Valerij Brumel, který postupně zlepšil světový rekord až na 228 cm. Zvítězil také, právě před Thomasem, na dalších olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Sportovní FDC a fialtelii naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 40 krát
Označeno v :