Liverpoolská záhada
Cecil Aldin

Liverpoolská záhada

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Zajímavosti

Dne 24. března 1956 startoval zkušený překážkový žokej Dick Francis, později slavný autor detektivních románů, po osmé ve Velké národní steeplechase v Liverpoolu.


Vedl nejoblíbenějšího koně své kariéry, Devon Locha, jehož majitelkou byla britská královna-matka, vdova po tehdy už nežijícím králi Jiřím VI.

Francis chtěl s Devon Lochem dosáhnout posledního cíle, po němž toužil – vítězství v nejslavnějším překážkovém dostihu světa. Poprvé v něm startoval v roce 1949 a s koněm Roimondem doběhl druhý. V Devon Lochův triumf s Francisem v sedle věřila i královská rodina a celá dostihová veřejnost.


Ještě poslední, třicátou, překážku, stejně jako všechny přecházející, zdolal Devon Loch s naprostou jistotou. Přesvědčivě vedl a v cílové rovině ještě vystupňoval tempo. Svým největším soupeřům se vzdálil na deset délek a nikým neohrožován se blížil k cíli. Do konečné mety mu chybělo asi třicet yardů, tedy dvacet sedm metrů. Posledních pár cvalových skoků.

Diváci jásali. Obě Její Veličenstva v královské lóži, matka i dcera, tehdy ještě ne třicetiletá britská panovnice Alžběta II., zapomněla na dekorum a radovala se s nimi. Vtom se stále čerstvý Devon Loch zastavil a ztuhnul. Jako kdyby zkameněl. Pak dosedl na zadek, nohy roztáhl do stran. Po chvíli se zvedl, nedokázal se však pohnout vpřed. Poslední a největší dostihový sen Dicka Francise tak zůstal nesplněný.

Zhroucení Devon Locha, který dostih už nedokončil, ale zakrátko byl fit, znamenalo pro královnu-matku jedno z největších životních zklamání. Nepochopitelný kolaps jejího koně vzrušuje dostihové experty dodnes. Pro jeho vysvětlení existovala řada hypotéz. Žádná z nich však nebyla a už nebude ani potvrzena, ani vyvrácena.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/liverpool#sigProId8e87ce30f2


pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní programy na FANZONE
(3 - počet hlasů)
Přečteno 70 krát
Označeno v :