Lomaxové
fotoatelier Deyl

Lomaxové

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Otec a syn Lomaxovi, William a Leslie, angličtí rodáci, se na chuchelském závodišti objevili nedlouho po skončení první světové války.

Nově vzniklá Československá republika se jim postupně stala druhou vlastí.


Jméno William Lomax můžeme v listinách vítězů našich nejvýznamnějších dostihů poprvé najít v roce 1922, a to jako trenéra vítězné klisny Velké jarní ceny Arny. William, který přišel do Prahy jako vdovec, se později stal trenérem tří vítězů Československého derby a celkem pět koní dovedl k prvenství ve Velké jarní ceně. Jeho svěřenci dominovali mj. i v Ceně prezidenta republiky, Svatováclavské ceně a dalších prestižních měřeních sil.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/lomaxove#sigProId2b861070f6

Jeho syn Leslie, znamenitý jezdec a také úspěšný trenér, se tedy měl od koho učit. V roce 1929 dosáhl na chuchelském závodišti prvního klasického vítězství. Na rozdíl od svého otce, který byl spíš uzavřený, se Leslie, přátelský a společenský člověk, naučil brzy dobře česky. Dvakrát vyhrál Československé derby, a to nejen jako jezdec, ale současně i jako trenér. Nejprve v roce 1942 se slavným hřebcem Lionelem, potom v roce 1945 s Ravellem. V této dvojjediné roli, ale i „jen“ jako jezdec, nebo „jen“ jako trenér, slavil vítězství v mnoha dalších cenných a ceněných výkonnostních zkouškách, kterými významné dostihy z chovatelského hlediska de facto jsou.

Oba Lomaxové patřili neodmyslitelně k chuchelské atmosféře a jejímu nenapodobitelnému koloritu. Se zdejším závodištěm i s československými dostihy srostli dokonale. Leslie Lomax se také skvěle zachoval při požáru chuchelských stájí, když je v květnu 1945 ze vzteku zapálili ustupující nacisté.


Po osvobození se William i Leslie radovali stejně jako ostatní z nově nabytého míru, který se do Evropy vrátil po dlouhých šesti letech. V Československu byli už dávno doma, vůbec je nenapadlo, že by odtud měli odejít. Po únorovém převratu v roce 1948 však byli nemilosrdnými úřady komunistického režimu jako Angličané donuceni z republiky odejít. Nezbylo jim než se vrátit za kanál La Manche.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Dostihové programy naleznete na FANZONE
nakoupit na fanzone.cz Pohlednice s tématikou dostihového sportu zakoupíte na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 42 krát
Označeno v :