Love Story

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

Letní olympijské hry v roce 1956 se prvně v historii konaly „u protinožců“, v australském Melbourne. Proto se také uskutečnily v nezvyklém termínu – koncem listopadu a počátkem prosince.


Českoslovenští sportovci na nich získali jedinou zlatou medaili. Zasloužila se o ni nečekaně tehdy čerstvě čtyřiadvacetiletá diskařka Olga Fikotová. Původně házenkářka a později basketbalistka, která svou zemi v tomto sportu reprezentovala i na mistrovství Evropy.

Na melbournských hrách byla Fikotová v hodu diskem vedle Štěpánky Mertové a Jiřiny Vobořilové jednou ze tří československých závodnic. Do okruhu favoritek rozhodně nepatřila. V samotném závodě jí ale všechno dokonale vycházelo a svým soupeřkám vzala vítr z plachet. Výkonem 53,69 m porazila všechny, v čele se sovětskými uchazečkami o vítězství Irinou Begljakovou a Ninou Ponomarjovovou.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/love-story#sigProIdefec325cde

Překvapivé vítězství, navíc v novém olympijském rekordu, však nebylo to jediné, čím Olga Fikotová v Melbourne zaujala. A čím vstoupila do olympijské a vůbec sportovní historie. V průběhu her se totiž pohledná československá reprezentantka sblížila s americkým kladivářem Haroldem Connollym, který svou disciplínu, shodou okolností rovněž před dvěma soupeři ze SSSR, také vyhrál. Vztah Američana, tehdejšího světového rekordmana, a dívky z Československa, země za neprodyšnou „železnou oponou“, se stal nejpopulárnějším a nejpikantnějším příběhem australských her.

O několik měsíců později, v březnu 1957, se za „skřípění zubů“ tehdejšího komunistického režimu Olga Fikotová za Harolda Connollyho na pražské Staroměstské radnici provdala. Pomohla k tomu nepochybně přímluva Emila Zátopka u tehdejšího prezidenta republiky Antonína Zápotockého. Manželé Zátopkovi, Emil a Dana, byli potom na svatbě novomanželům za svědky.

Pak se Olga Fikotová odstěhovala do USA. Chtěla však i nadále závodit za Československo. To jí ale náš tehdejší komunistický režim nedovolil. Lživě tvrdil pravý opak – že olympijská vítězka z Melbourne svou vlast už nadále reprezentovat nechce.


Olze Connollyové-Fikotové tedy nezbylo, než soutěžit za USA, které pak reprezentovala ještě na čtyřech dalších olympiádách – v Římě, Tokiu, Mexiko City a Mnichově.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Vše z historie sportu na: FANZONE
(4 - počet hlasů)
Přečteno 467 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Jsem Ronald Clarke Pád velkého Bena »