Lyžařská všehochuť (1948)

Vpřed, 1948, Daniel Markvart by Vpřed, 1948, Daniel Markvart
Zajímavosti

Kapitoly z lyžařova zápisníku

Napíši dnes několik postřehů o lyžařských hranách, lyžařově “holicím strojku”. Oceli zůstaňme věrni, dokud nám některé přemýšlivé hlavy nevynaleznou něco pevnějšího, ostřejšího a pružnějšího.

Normálně cítící lyžařský zelenáč začne toužit po hranách nejpozději v třetí sezoně svého růstu v lyžařského mistra, je-li přitom starší třinácti let. Má ovšem na to právo, protože si už pravděpodobně nepořeže o hrany prsty při mazání a neuřízne si hlavu při některém hrůzostrašném “výmazu”.

Bez břitkých umělých hran se okraje skluznice lyže velmi brzo opotřebují a jízda na hladkých sněhových “klouzačkách” se stává bojem o udržení směru a rovnováhy. Máš lyže bez ocelových hran? Pokus se sehnat hrany a dej je vyfrézovat u zručného truhláře přesné žlábky po krajích skluznic. Šířka drážek bude asi o 0,7 mm širší než šířka ocelového proužku hrany. Stejně tak i hloubka drážky bude hlubší než síla oceli. Počítej s tím, že se ti skluznice mezi hranami za 2 sezony obrousí. Po skončení každé zimy očistíš skluznice skelným papírem od starého vosku a rýh, aby byla připravena pro novou impregnaci nebo nános laku před další sezónou. Hrany pak budou ve stejné rovině se dřevem.

Montáž hran začínáš zaseknutím prvního proužku oceli do poloviny ohybu špičky a pokračuješ k patkám. Ohybu a zakroucení prvních hran dosáhneš trpělivým jejich naklepáním dřevěnou palicí na dřevěném špalku, nekoupil-lis již ovšem náhodou ohnuté špicové hrany. Než přisadíš okrajové šroubky každého proužku, vypíchneš si šídlem dírky, šroubky natřeš olejem a zatahuješ opatrně širším šroubovákem, abys nestrhl závity a šroubek zalezl kolmo. Po skončení montáže přebrousíš hrany a šikmo posazené šroubky karborundem jemnějšího zrna a mezery mezi dřevem a hranou zářez skarem. Měj vždy u sebe zásobní hranu, kdybys snad některou vylomil. Jak se hrany k sobě přisazují seříznutými okraji, poví ti obrázek. Chceš-li si vysloužit čestný titul “lyžařského machra”, vždycky si uděláš montáže vázání sám, budeš pak pyšný na puchýře na svých dlaních.

pro blog sport antique sepsal Z časopisu Vpřed, roč. III, č. 21, 20. Ledna, 1948

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní vybavení a výstroj naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 85 krát
Označeno v :