Memoriál Josefa Laufera

Živé tradice Slavia Praha IPS, 1977 by Živé tradice Slavia Praha IPS, 1977
Historie

Josef Laufer patřil k těm výrazným postavám, jejichž činnost se hluboce vryla do historie naší Slavie hned na několika úsecích.

Už jako chlapec, student reálného gymnázia v Praze na Vinohradech a příznivec lehké atletiky, začal docházet na Slavii, pak se stal na desetiletí významným funkcionářem oddílů lehké atletiky, kopané a hokeje, a posléze byl mezinárodním tajemníkem. Ale I když později pro řadu vysokých funkcí a zejména pracovních povinností jako redaktor a hlasatel rozhlasu nemohl pracovat ve Slavii přímo, zůstal jí věrným a nadšeným přívržencem až do svého skonu.


Není snadné shrnout veškerou – rozmanitou a vždy velmi bohatou – činnost muže, který se významně zapsal do análů čs. tělovýchovy jako její velký propagátor, který svou činností dovedl získat pro sport statisíce příznivců a vydatně přispět k významné pověsti čs. Tělovýchovy v zahraničí.

Řekněme si alespoň, že byl mužem bojujícím vždy a pevně za uplatňování správných zásad tělovýchovy, že i když byl mistrem toho, jak dovedl přiblížit i nesportovcům Velké události, měl vždy velmi blízko ke sportům “malým” a dovedl ocenit záslužnou práci s mládeží. Ne náhodou založil náš oddíl na jeho paměť právě turnaj fotbalového dorostu. Memoriál J. Laufera, který se koná obvykle za mezinárodní účasti.


Z velké a obsáhlé činnosti J. L. vyniká zejména jeho práce hlasatele sportovních reportáží. Je jejich zakladatel u nás a možno říci, že dodnes nepřekonatelným tvůrcem. Způsob, jakým například reportoval významná utkání našich fotbalistů (zejména Slavie a reprezentačního mužstva), jak nejširší veřejnosti přiblížil takové slavné chvíle, jaké prožívala naše kopaná na MS 1934 v Itálii, či při památném utkání s Angličany v roce 1937 v Londýně – prohráli jsme vlastní brankou 4:5 – do té doby nejlepší výsledek, jakého kdy hostující tým v Anglii dosáhl -, či jinak zvěčnil vítězné utkání Slavie ve finále Středoevropského poháru s Ferencvarosem v Budapešti roku 1938 i jak reportoval slavné chvíle OH 1936, 1948 z řady světových hokejových šampionátů (zejména r. 1947, kdy jsme se v Praze stali prvně a o dva roky ve Stockholmu podruhé mistry světa), je i dnes – při poslechu záznamů – předmětem velkého zaslouženého obdivu.

Od té doby do roku 1954, kdy reportoval naposled (nebýt ovšem slábnoucího zraku, reportoval by ještě řadu let), přiblížil svým posluchačům přes 1000 sportovních událostí. Za svou činnost byl odměněn řadou vyznamenání a ocenění i titul Nositel řádu práce. Čs. Sportovní novináři pokládají J. Laufera za průkopníka moderní žurnalistiky a mnozí, zvláště ti, co měli možnost, se od něho učili.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/memorial-josefa-laufera#sigProIda14674a045

Z historie Lauferova memoriálu

I. Ročník se hrál ve dnech 8. – 11. Srpna 1968. Zúčastnili se ho dorostenci těchto týmů: Legia Varšava, Bayern Mnichov, Rheinfelden, Rapid Vídeň, Sparta, Bohemians, Dukla a Slavia. Zvítězila Dukla před Spartou a Slavií.

Druhý ročník, roku 1969 vyhrálo mužstvo Bohemians, třetí Hajduk Split, čtvrtý 1971 vyhrála Slavia, stejně jako pátý a šestý. Sedmý ročník vyhrál Vasas Budapešť a osmý opět Slavia.


Zatím poslední, IX. ročník, kterého se zúčastnilo 6 družstev, se hrál 27. – 28. 8. 1976 a přinesl toto pořadí: Sparta, Austria Vídeň, Vasas Budapešť a Slavia. Dále startovala družstva Bohemians a Gwarde Varšava.
pro blog sport antique sepsalŽivé tradice Slavia Praha IPS, 1977

nakoupit na fanzone.cz Fotbalové programy a ročenky naleznete na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 107 krát
Označeno v :