Vítězství Zátopkova stínu

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Olympic

1. prosince 1956 je v australském Melbourne, kde probíhají XVI. letní OH, od samého rána vedro k zalknutí.

Na oválu olympijského stadiónu se řadí 48 vytrvalců ke startu maratónu. Mezi nimi i 34letý Čechoslovák Emil Zátopek, obhájce vítězství z předcházejících her v Helsinkách, a téměř 36letý Francouz alžírského původu Alain Mimoun O’Kacha. Pro něho je tento závod poslední v kariéře.

Až dosud získal tento subtilní běžec s chaplinovským knírkem tři stříbrné olympijské medaile – v letech 1948 a 1952 byl jednou druhý na 5 a dvakrát na 10 km – vždy za Zátopkem. Hned za ním doběhl na obou těchto tratích i na ME 1950. Jak jinak ho mohli sportovní novináři nazvat než „Zátopkovým stínem“?


Respekt z velkého soupeře, který je i jeho blízkým přítelem, nutí Alaina Mimouna k tomu, že se v prvních kilometrech drží v Zátopkově blízkosti. Běžci v čele však udávají bez ohledu na nesnesitelné vedro rychlejší tempo. Na 10. kilometru přidává i Mimoun. Za chvíli se ocitá na jejich úrovni a pak je nechává za sebou.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/mimoun#sigProId9abdffa581

Vede, všichni ostatní běží až za ním. Včetně Zátopka. Povznášející pocit francouzského vytrvalce však vystřídá strach. Přes svůj sportovně pokročilý věk maratónským nováčkem. Tak dlouhou trať nikdy předtím neběžel. A teď je teprve v polovině. Do cíle mu zbývá ještě 21 kilometrů, a ty mu připadají jako hluboká propast, do které se řítí.

Oč rozbouřenější je ale jeho nitro, o to vyrovnaněji působí navenek. Soupeřům se vzdaluje, jeho běh působí lehce, uvolněně. Třetina závodníků přitom na rozpálené silnici a v žhnoucím vzduchu postupně vzdává.

K údivu 110 tisíc přítomných diváků se v bráně stadiónu objevuje jako první modré Francouzovo tričko. Copak věčně druhý Mimoun může vyhrát olympijský maratón?

Poslední stovky metrů jsou však oslavou jeho triumfu. Ve vítězné euforii tempo ještě stupňuje. Teprve teď diváci pochopí, že tento muž si v poslední možné chvíli plní svůj veliký sen. A propukají v jásot.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/mimoun#sigProId1dd1dfbb1d

Minutu a půl po něm probíhá cílem totálně vyčerpaný Jugoslávec Franjo Mihalič. Bronz získává Fin Veikko Karvonen. Emil Zátopek končí po heroickém výkonu přes velký zdravotní handicap po nedávné operaci tříselné kýly šestý.

Alain Mimoun na něho za pomyslnou páskou čeká. Nejdřív si podají ruce a pak se dlouze obejmou.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Knihy a monografie možno zakoupit na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 194 krát
Označeno v :