Minutu mistry světa (1962)

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Fotbal

Dne 17. června 1962 nastoupily proti sobě před návštěvou 68 679 platících diváků na Estadio Nacional v Santiagu de Chile dvě nejlepší jedenáctky fotbalového mistrovství světa.


Pod vedením trenérů Moreiry a Vytlačila hrály v těchto sestavách: Brazílie: Gilmar – D. Santos, Mauro, Zozimo, N. Santos – Zito, Didi, Zagalo – Garincha, Vavá, Amarildo. Československo: Schrojf – Tichý, Pluskal, Popluhár, L. Novák – Kvašňák, Masopust – Pospíchal, Scherer, Kadraba, Jelínek.


V 15. minutě zápasu nastala jedna z vrcholných chvil historie naší kopané. Tomáš Pospíchal přihrál na soupeřově polovině ideálně do běhu Josefu Masopustovi a ten, budoucí český fotbalista století, po několika krocích poslal skvěle umístěný míč do sítě brankáře Gilmara. Náš tým vedl 1:0 a sahal po nejvyšší metě, jaká v nejpopulárnějším sportu planety existuje.

Obrovská radost československých hráčů však trvala jen krátce. Už v 16. minutě vyrovnal Amarildo, náhradník za fotbalového génia Pelého, který se zranil v prvním zápase stejných soupeřů v základní skupině. Ironií osudu bylo, že tento gól padl po chybě našeho gólmana Viliama Schrojfa, kterého po někdy až zázračných výkonech v předešlých utkáních šampionátu nezastihlo finále v nejlepším rozpoložení. V druhém poločase měl podíl i na dvou dalších brankách, které nám Brazilci vstřelili v 68. a 70. minutě zápasu.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/minutu-mistry-sveta#sigProId47abcfba9a

Československo prohrálo 1:3 v zápase, v němž jeho hráči nebyli horší než jejich velký soupeř. V zápase, v němž neměli ani trochu štěstí, jim ublížil i sovětský rozhodčí Latyšev, který za stavu 1:2 nenařídil penaltu za jasnou ruku obránce D. Santose v brazilském pokutovém území.


Druhé místo na mistrovství světa byl však obrovský úspěch. Našemu fotbalu získal na delší dobu skvělou pověst. Josef Masopust obdržel jako první Čech prestižní ocenění: Zlatý míč nejlepšího fotbalistu Evropy. Stejné pocty se dostalo až o čtyřicet jedna let později Pavlu Nedvědovi.
pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Fotografie Josefa Masopusta naleznete na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 88 krát
Označeno v :