Mistrovství Evropy v atletice (1978)

Mistrovství Evropy v atletice, v pořadí 12. se uskutečnilo ve dnech 29. Srpna – 3.Září 1978 v Praze na stadionu Evžena Rošického.

Bugár důstojným nástupcem Daňka

Hod diskem patří k silným zbraním naší atletiky už od doby Jandy-Suka až po nedávnou současnost a slavnou éru světového rekordmana a olympijského vítěze Ludvíka Daňka. Po prvních hubených dnech pro naši atletiku na evropském mistrovství směřovaly naše naděje ještě k závěrečnému dnu, kde naše diskařská trojice Bugár-Daněk-Šilhavý patřila k evropské extratřídě. Především jsme doufali v úspěch 23letého Imricha Bugára, který je teprve na začátku své sportovní dráhy, ale dovede se dobře orientovat a soustředit v důležitém závodě. Hovoří se o něm, že má nervy ze železa. Bugár, po druhé, třetí a čtvrté sérii dokonce vedl a jeho jméno se na světelné tabuli objevovalo na čelním místě. Největší favorit závodu, světový rekordman Schmidt se uklidnil a soustředil až v posledních dvou bodech a Fin Tuokko, který měl roční distanc, odsunul Bugára v páté sérii těsně na bronzovou medaili. Daňkovi a Šilhavému se nedařilo a v kvalifikaci nepřehodili 60 m hranici.

DISK

3. 9. 1978 – 17.10- 19.00- 12 -13 C

1. Wolfgang Schmidt (NDR) 66,82

2. Markku Tuokko (FIN) 65,94

3. Imrich Bugár (ČSSR) 64,66

Na programu mistrovství Evropy v atletice 1978 bylo celkově 24 mužských a 16 ženských disciplín. Na tomto šampionátu měly ženy poprvé v historii na programu běh na 400 metrů překážek a naopak naposledy pětiboj, který se skládal z následujících disciplín – (100 m přek., vrh koulí, skok daleký, skok do výšky, běh na 800 m). Českoslovenští atleti vybojovali na domácím šampionátu dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Několik dalších atletů postoupilo do finále. Šesté skončilo kvarteto Jarmila Kratochvílová, Jindřiška Kubečková, Eva Raková a Jozefína Čerchlanová ve štafetě na 4 × 400 m. Dvojí zastoupení mělo Československo ve finále mužské koule. Jaromír Vlk skončil sedmý, devátý byl Jaroslav Brabec. Osmá místa vybojovali Josef Hrabal (výška) a diskařka Jitka Prouzová.