Na jaře v Paříži (1955)

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

24. srpna 1958, v poslední den evropského šampionátu v atletice ve Stockholmu, nastoupilo na stadión šestnáct finalistů závodu ve skoku vysokém mužů.


Na konci března roku 1955 stojí na startu pařížského přespolního Běhu L’Humanité několik desítek předních evropských běžců. Mezi nimi i naši – 32letý Emil Zátopek, čtyřnásobný olympijský vítěz, a o 9 let mladší Ivan Ullsperger.


Také například Vladimír Kuc ze SSSR, který o několik měsíců dříve, v závodě, jehož se oba Čechoslováci také účastnili, vytvořil v Praze na Strahově světový rekord na 5 km.

Začátek jara je v Paříži chladný, teď však od rána svítí slunce. Trať dvoukilometrového okruhu, který musí běžci absolvovat pětkrát, pod dlouho očekávanými paprsky měkne. Řada favoritů proto zůstává pozadu. V hloubi pole se už na počátku druhého okruhu s rozbláceným terénem těžce potýká i Kuc.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/na-jare-v-parizi#sigProIddde1f5fb1b

V čele se utváří čtyřčlenná skupinka. Z hlediska malé československé výpravy má sympatické složení: Zátopek, Ullsperger, Polák Jerzy Chromik, Maďar László Kovács

Po několika minutách z ní uniká lehkonohý Chromik. Jeho náskok narůstá až na 80 metrů. Ivan Ullsperger vyzývá svého staršího a mnohem slavnějšího druha k tomu, aby se pokusili Chromika dohonit. Zátopek však kroutí hlavou. Tvrdí, že je ještě čas.

Chromik se však oběma i Kovácsovi dál vzdaluje. A na Emila Zátopka, hrdinu letních olympijských her 1952, doléhá krize. Není schopen zrychlit, není schopen Polákův náskok začít snižovat. Ullsperger však ano. Odpoutává se od Zátopka i od malého Maďara. Vydává se za Chromikem a slyší přitom, jak Emil za ním volá: „Ivánku, utíkej!“

Poslední okruh, do cíle chybí jen málo. Vyčerpaný Chromik vede sotva o 10 metrů. Jenže i Ullsperger je se silami u konce. Není schopen dostat se k Chromikovi blíž.


Je tu ale ještě Zátopek, který dávno překonal své těžké chvíle. Koncentrovaný na finiš, kterým rozhodl už tolikrát, Ullspergera i Chromika předbíhá. V neoficiálním mistrovstvím Evropy v přespolním běhu pro rok 1955 před Chromikem a Ullspergerem vítězí.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2020

nakoupit na fanzone.cz Sportovní historické fotografie zakoupíte FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 97 krát
Označeno v :