Na veledromu v Hačiódži

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

Pravověrný Brňan Jiří Daler byl prvním československým cyklistou v historii, který získal zlatou olympijskou medaili.

Dokázal to na velodromu v Hačiódži na hrách v Tokiu v roce 1964.

V sobotu 16. října nastoupilo ke stíhacímu závodu jednotlivců na 4 km 24 závodníků rozdělených do 12 dvojic. Dalerovým prvním soupeřem byl Němec Lothar Spiegelberg, kterého si Čechoslovák dokázal bezpečně ohlídat. Šlo ale i o výsledný čas. Do čtvrtfinálových, už vyřazovacích duelů, postupovala osmička nejrychlejších.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/na-veledromu-v-haciodzi#sigProIdbf8b6df745

Vstup do nejdůležitějšího závodu své kariéry ale Daler zvládl. Do kýženého čtvrtfinále se bezpečně dostal, i když s časem o téměř 4 sekundy horším než největší favorit, mistr světa Holanďan Tiemen Groen.


Ve čtvrtfinále vyřadil Daler celkem snadno Poláka Lucjana Józefowicze. Totéž se podařilo Groenovi v souboji se Stanislavem Moskvinem ze SSSR. Holanďanův čas byl opět lepší než Dalerův, ale jen o 1 sekundu. Do semifinále, které se jelo následující den, postoupili ještě Dán Preben Isaksson a Ital Giorgio Ursi.


V neděli 17. října pršelo a bylo hodně chladno. Semifinálové dvojice měly složení Groen-Ursi, kteří soupeřili jako první, a Daler-Isaksson. Kdo bude mít tu čest utkat se s neporazitelným Groenem, o jehož vítězství nad Italem se nepochybovalo? Všechno ale proběhlo jinak. Ze zasvěcené předpovědi byl rázem planý tlach. Ursi Groena porazil, navíc v novém olympijském rekordu. Daler pak přesvědčivě vyhrál nad Isakssonem. Měl už jistou medaili. A cennější lepší, než byla bronzová z nedávného světového šampionátu.


V boji o zlato o olympijské vítězství byl Ursi po startu rychlejší. Jiří Daler však s jeho prudkým nástupem počítal a nenechal se vyprovokovat. Jel přesně podle taktiky předem domluvené s trenérem Lubošem Puklickým.


V polovině trati už blikla světla obou finalistů při průjezdu metou na protilehlých stranách velodromu současně. Teď přidal naopak Daler. A Giorgio Ursi už nebyl schopen na jeho tempo potřebným způsobem zareagovat. Každým dalším průjezdem Ital ztrácel. Cílem pak projel šťastný Čechoslovák Jiří Daler, jistý si už svým vítězstvím, s rukama nad hlavou.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Programy sportovních revue naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 345 krát
Označeno v :