Naučný slovník pro sportovce
J. Novák

Naučný slovník pro sportovce

Blackboy by Blackboy
Zajímavosti

START je přítelem všech sportovců. Důvěřujte mu a naučte se důvěřovati STARTU své kamarády!

A.

Autář: barvoslepý jedinec, ozbrojený křiklavým rychlopalným praporkem, kterým po celý čas zuřivě hrozí svému kolegovi na druhé straně. Dobrého autáře čili linesmana poznáme podle toho, že přisoudí “vrhání” autu obyčejně té straně, která ho i zavinila!

B.

Brankář, jinak golman, je muž, který dělá score zápasu (tedy na rozdíl od útočníků). Dobrý brankář pod pět goalů nejde! Po každém efektním zákroku uplatňuje brankář své jedinečné- lovecké schopnosti. Otcem golmanů je stařičký politik Zamora, který hlavně v Londýně sedmivěžatém předvedl nesmrtelně klasické ukázky svého umění a předvedl způsob, kterak se může a má brankář světové třídy tygří mrštností vyhnouti i prudce letícímu míči a vyrovnati se tak případnému úrazu.

C.

Centrovati i bezvadně umí v každém lepším teamu 9 hráčů. Zbývající dva, kteří nemají o centrovaní a ni zdání, jsou (neračte se leknout) – obě křídla.

Č.

Čestný goal: tak nazývají venkovští reportéři jediný úspěch zápasu s výsledkem 1:0!

Čistý zisk: u nás možno říci úplně neznámý pojem, jinak suma, jež odvádějí kluby pod pojmem “dávka”.

D.

Dělovka. Úplně vyhynulý druh “shooting”. Z dob historických jsou známí kanonýři: Pilát, Janda a Košek. Dnes vyskytuje se u nás jen zakrslý potomek dělovky t. zv. “revolverovka”, kterou ovládají Braien, Svoboda a Šoral.

Deštník: “nestranné” publicum s ním velice často a ještě ochotněji seznámí po zápasu muže soudícího.

Dravost: jedna z mnohých vlastností, které tolik postrádáme u našeho národního mužstva.

E

L.T.C Bouře nad Montblankem – postrach Davosu – fakíři na nožích s diplomatickým párem obránců.

F

Faul: nadmíru žertovná záměna soupeřovy nohy, břicha nebo nosu s míčem. Obecenstvo se při této zdařilé metamorfóze skvěle baví svojí spokojeností projevuje pronikavým pískáním (co však soudce v 99 případech ze 100 zapomene, nebo se bojí udělat). Stane se sice někdy, že omylem nebo ze strachu dýchne poněkud silněji do píšťalky (asi jako Chaplin ve Světlách velkoměsta) ale pak, jestli má všech pět pohromadě, nařídí vždy trestný kop ve prospěch domácích!

G

Góóóól: válečný pokřik kmene Fan-Dů, kterým se oslavuje vstup boha Míče do znamení Sítě!

H

Halv, muž, který má na starosti, aby soupeřovo křídlo co nejvíc vyniklo. Toho dociluje obyčejně tím, že ho soustavně! obsazuje”. Centhalv zase pečuje o to, aby vnitřní trio soupeřovo předvedlo hru skutečně vynikající úrovně.

Hip, hip hurá, jednohlasný vítězný pokřik poraženého mužstva. Známe jsou ještě naše heil, heil Hitler a německé zdar, zdar, zdar.

I

Idiot, velice mírné fandovské uznání soudcových zásluh i přesných rozhodnutí ve 32. min. první půle.


J

Jedenadvacet, karetní hra, jinak každodenní tréning fotbalistů i jejich šéfů mimo hřiště. Případně též číslo udávající návštěvu ligového zápasu II. Třídy a jeho i čistý zisk v haléřích.

K.

Kapitán – muž, jež z 1000 případů uhádne 1001krát při losování přesně tu stranu vyhozeného peníze, která se po spadnutí obrátí k zemi.

Krev – tekutina, která způsobí, že reportéři napíší do svých referátů---, “zápas se odehrával na těžkém rozmoklém terénu.”

L

Ligový zákrok, viz knihu “Péče o zlomeniny všelikého druhu”.

M

Mecenáš. Z našich časů úplně vymřelý druh lidí abnormálních (pravý opak Skotů). Dnes nacházíme zbytky této racy ve hráčích druhé ligy, kteří si z vlastních mozolů platí i zájezdy!

Mrtvola: soudce ve 48. Minutě druhého poločasu.

N

Noha. Zdroj footabllistových příjmů (na rozdíl od hlavy!). Zajímavý je úkaz, že na příklad pravé křídlo mívá obě nohy levé a i opačně!

Nůž: jedna z nemnohých věcí. Které si soudce odnáší s sebou (obyčejně ve vlastních zádech, odkud mu je nějaký silně roztržitý fanda zapomněl vytáhnout). Pensionovaní soudcové mívají doma celý arsenal nejrůznějších typů bodacích potřeb začnouc obyčejnou kudlou až po měrové nože řeznické.

O

Obrana, bývá skálopevná, železobetonová, případně z jiného útokuvzdorného materiálu. Obráncové jsou v zásadě nedostatečně ustrojeni, neboť jak známo nikdy nehrají “ v rukavičkách”. Jsou v úzké souvislosti s pojmem faul a penalty. Specialitou obránců je t. zv. “osvobozující odkop”. Slouží, jak již název sám říká, v nejnutnějších případech k osvobození od míče! Délka takového kopu obnáší maximálně 5 metrů.

Ochrana – to, čeho se bezbrannému soudci od pořadatelstva nikdy nedostane.

P

Penalty: zajímavá společenská hra, kterak trefiti z deseti metrů do sítě brány. Penalty je v první řadě postrachem hráčů, kteří mají prováděti a pak teprve golmanů, kteří mají zbloudilé střely odvraceti.

Přestup: u amatéru odchod do klubu, kde se víc platí.

R

Roh, podobně jako centrování ovládají bezvadně až na křídla všichni hráči. Z přísloví známe: Roh – půl goalu a tři rohy – jedenáctka. Poslední chce soudcovská odbočka zavésti i do pravidel.

Robinsonáda: brankářova náplasť na t. zv. Nezadržitelný goal (jinak chladnokrevný šourák). Provádí se tak, že brankář zamhouří oči, praští sebou o matičku tvrdou zemi a je pak za soustrastných projevů obecenstva vynesen z hřiště.

S

Soudce: slepý muž, který vytrvalým a nemístným pískáním upozorňuje na tento svůj nedostatek. V zvláštních případech opustí soudce hřiště i živí (dnes už jenom u nekulturních národů!). Jsou hlasy, které tvrdí, že soudce jest určen k vedení zápasu, to jsou však jen dohady a hypotézy bez reálného základu. Soudce smí při svém 25letém jubilee uctivě požádati hráče, který nejvíce vyniká (ve výrobě faulů), aby si šel na chvilinku odpočinout do šatny. Musí ovšem míti k tomu povolení obecenstva, jež mu ho uděluje slovy: “Vaše blahorodí, slovutná jasnost p. soudce ráčí potřebovat brejlí kostěných,” nebo “šlechetný p. zápasu-vadící rozhodčí ráčí míti mlhu před svým zrakovým orgánem” apod. Vyjadřujícími spokojenost v míře nejvyšší. Velice důležitý jest výkon soudcův pro poznání ofsidu. Kdykoliv je před brankou shluk a soudce nepíská nic, je to vždy vyložený případ ofsidu. Moderní sebevraždou je řízení ligového zápasu Slavia – Sparta. Vyjadřujícími spokojenost v míře nejvyšší. Velice důležitý jest výkon soudcův pro poznání ofsidu. Kdykoliv je před brankou shluk a soudce nepíská nic, je to vždy vyložený případ ofsidu. Opačně však, když soudce píská, chce nás tím upozorniti, že v tomto případě nemůže být o ofsidu ani řeči! Před zahájením zápasu bývá sice upozorňovaný od kapitána domácích, aby řídil zápas objektivně v jejich prospěch, nebo jinak dostane jeho vdova v nejbližších dnech nabídku brněnského krematoria. Existují však i soudcové, kteří vidí (obyčejně to žádný z tisíců diváků neviděl), a kteří po zápase vidí na vlastní kůži, že to, co viděli, byla fata morgana.

Střelec – nešťastný muž, jemuž se na zápase nic nedaří. Chce obyčejně stopovati před brankou míč, ale ten se sklouzne a nezadržitelným wolleym, kabinetní to ukázkou střeleckého umění vletí do sítě k největšímu podivu “krále střelců! I brankáře!

T

Tempo …česky: kluci jenom hezky zvolna, aby vás to neunavilo. Odvozeno od slova tempus – čas. Známý je výrok čas jsou peníze, používaný hráči první ligy, kteří si nesou památné zlaté hodinky do frcu.

Ú.

Útok. Podle přísloví je útok nejlepší obrana. Horší je ovšem, když obrana (hostí) je lepší než útok (domácích). Tu objektivní soudce obranu hříšnou obyčejně vyloučí, nebo ji přenechá otcovské starosti forward, kteří…viz “faul”.

V.

Výron. Trvalá památka na krajně fair zákrok obrany.

Volley nastává, když hráč místo do vzduchu trefí nešťastnou náhodou do míče.

Z

Zlam mu nohy! Povzbuzující výkřik skupiny nejmírnějších fandů, kterým se hráči upozorňují na důležitost fair play hry.
pro blog sport antique sepsalBlackboy. Kreslil J. Novák, časopis STAR, časopis STAR, č. 23, 29.XI. 1934

nakoupit na fanzone.cz Humor a historie sportu na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 244 krát
Označeno v :