Nejslavnější nejen z rodiny

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Hokej

Narodil se v pražských Vršovicích, ale později se rodina Koželuhových, která Eduarda Basse inspirovala k napsání knížky Klapzubova jedenáctka, přestěhovala na Letnou.

Všech šest synů, stejně jako jediná dcera, sportovalo. František a Antonín byli výborní fotbalisté. Hráli za Spartu, podobně jako Karel a Josef, který byl společně s Aloisem také skvělý tenista. Výhradně tenisu se věnovali nejmladší ze sourozenců Jan, dlouholetý daviscupový reprezentant, a Marie, mnohonásobná mezinárodní mistryně republiky.


Nejvíc však naši nejpopulárnější a nejpočetnější sportovní rodinu, ale nejen ji, proslavil Karel Koželuh. Jeho kariéra začala vlastně naruby. Zatímco mnozí známí sportovci se po skončení své aktivní kariéry přeorientovávají na trenérskou profesi, u Karla Koželuha to bylo právě naopak. Už v roce 1909, kdy mu bylo čtrnáct, ho angažoval Tennis Club Iphitos v Mnichově jako tenisového „professora“. Za osmdesát marek měsíčně, což tehdy nebylo málo peněz.

Přestože měl od nejútlejších let tenis v krvi, investoval Karel Koželuh své všestranné sportovní nadání také do fotbalu a ledního hokeje. V obou si vedl úspěšně, hrál i za národní mužstvo. Souběžně se věnoval tenisu. Raketě dal přednost až po životní třicítce. V roce 1925 se ve francouzském Deauville stal profesionálním mistrem světa. Rok nato obhájil prvenství v Cannes.


Později získal tento titul ještě pětkrát. Do svých sedmatřiceti let byl na antukových dvorcích nejlepším z nejlepších. Vyhrál stovky zápasů a desítky turnajů. Řadu nezapomenutelných duelů vybojoval s dalším fenomenálním hráčem Williamem (Billem) Tildenem z USA. Jejich zápasy patřily k největším sportovním i společenským událostem. V Los Angeles sledovala jeden z těchto soubojů řada hollywoodských hvězd včetně Charlieho Chaplina, velkého Koželuhova obdivovatele, nebo Grety Garbo a Douglase Fairbankse.


Francouzská tenistka Suzanne Lenglenová, do té doby nejlepší hráčka všech dob, s níž Koželuh absolvoval v roce 1927 tenisové turné po Americe, Evropě a Austrálii, jednou řekla: „Kdybych nebyla Francouzkou, chtěla bych být Češkou. A také členkou nejpodivuhodnější rodiny světa, rodiny Koželuhů.“
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní publikace naleznete na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 226 krát
Označeno v :