Nejstarší vítěz Velké pardubické

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

Vladimír Hejmovský se narodil 30. 10. 1892 v dnešním litevském Šiauli. 21. října 1951 startoval ve Velké pardubické – poprvé a naposledy.


Startem v našem nejslavnějším dostihu chtěl ukončit a korunovat svou jezdeckou kariéru. Pro tuto příležitost si sám připravoval klisnu Asju. Ta se ale dva týdny před startem při nešťastné kolizi na silnici s motocyklem těžce zranila. Musela být utracena. Miroslav Werner, dostihový majitel a jezdec z Moravy, povoláním lékárník, nabídl zoufalému Hejmovskému svého desetiletého vraníka Salvátora, kterého měl v této Velké pardubické jet sám.

Hejmovský nezištnou Wernerovu nabídku přijal a v Salvátorově sedle stanul s patnácti soupeři na startu 62. ročníku. Mezi jezdci byla řada dřívějších či pozdějších jezdeckých vítězů VP a ve dvou případech i Československého derby.


Boj o vítězství se postupně zúžil na Salvátora a Junáka s Ferdinandem Palyzou. V cílové rovině Salvátor s Hejmovským zdolali své soupeře o jednu a čtvrt délky a Hejmovský se tak 9 dnů před svými 59. narozeninami stal do té doby nejstarším vítězem VP. Je jím dosud, i když Josef Váňa byl při svém osmém vítězství v roce 2011 jen o dva dny mladší.

V roce 1952 se konal 63. ročník Velké pardubické. Vladimír Hejmovský, původním jménem Vladimír Alexandrovič Gejmovskij, muž ruské národnosti, tehdy už nežil. V mládí byl carským důstojníkem, za občanské války bojoval v řadách bělogvardějců. V roce 1923 imigroval do Československa a stal se důstojníkem naší armády.

Na den 9. září 1952 byl předvolán na ministerstvo národní obrany. Do Prahy přijel z Olomouce, kde bydlel. O den později, 10. září, leželo jeho tělo po pádu ze 4. patra budovy StB v Bartolomějské ulici na dlažbě. Paní Hejmovské bylo sděleno, že její manžel spáchal při výslechu sebevraždu, když prý zničehonic proskočil ven zavřeným oknem.


Později jeden z vyšetřovatelů vypověděl, že tomu skutečně tak bylo. I v případě, že přijmeme toto pochybné svědectví, nemůžeme se nezeptat – jaká to asi musela tehdy být ve vyšetřovně StB situace, když téměř šedesátiletého muže, jenž si v životě prošel lecčím, donutila k tak zoufalému činu
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein

nakoupit na fanzone.cz Vše z historie sportu na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 81 krát
Označeno v :