časopis STAR

K a Ř by K a Ř
Ostatní sporty

St. Anton, 18. Března 1934

Tento tradiční závod pořádaný Kandahar-Ski-klubem, jest kombinace sjezdu a slalomu o putovní Kandaharský pohár pánů a dám. Koná se střídavě v Sv. Antonu na Arlbergu a v Muren ve Švýcařích. Tentokráte jel se již po 7., a to ve Sv. Antonu.

Dny tohoto závodu jsou velkým svátkem nejen pro Sv. Anton, ale i pro celé Rakousko. Do Sv. Antona, vyzdobeného státními vlajkami cizích zemí, jejichž závodníci startují v tomto závodě, sjíždějí se v ty dny diváci, možno říci z celé Evropy

O bezvadném uspořádání, jako po stránce organisační, tak po stránce technické, pečuje bohatýr Sv. Antona, známý u nás z lyž. Filmů-Hannes Schneider, který od časného rána se všemi učiteli své lyž. školy, pokud nejsou zúčastněnými na závodě, značkuje trať, umisťuje kontroly a posléze sám projetím dráhy zahajuje závod. Vidíme tudíž, že čím, je náš Rudla Krňoul na Krkonoších, tím je Hannes pro závody ve Sv. Antonu.

Velice nás potěšilo, když jsme se setkali mezi závodníky téměř všech zemí evropských se sympatickými a u nás velice dobře známým norským skokanem Sigmundem Ruudem, který se po prvé zúčastnil tohoto závodu. V rozmluvě o závodě prohlásil Ruud, že se mu vše velice líbilo a litoval jen, že nedostatkem treningu na této velice těžké trati nedosáhl úspěchu, na jaký jsme u něj zvyklí.

Trať sjezdu vede z vrcholu Galzigu zprvu volnými pláněmi, na nichž závodníci dosahují rychlosti i 110 KM/hod., načež terénním skokem s cca 4 m vysokého převisu přechází na úzké prudké lesní pláně a po výškovém rozdílu 700 m končí před pensionem “Salleder”.

Celá trať, je hustě obsazena diváky, kteří různými projevy odměňují vrcholné výkony závodníků, kteří v určitých úsecích trati nejsou vice lidmi, nýbrž lítajícími ďábly.

Ze 110 přihlášených závodníku dojelo 91. Jako první umístil se Švýcar Otto Furrer ze Zermattu časem 3 min. 39 vt., 2. Heinz v. Olmoen Wengen, 3. Min. 41 vt., 3. F. Harrer, Lech 3. Min. 45 vt. U nás známý Rudi Matt, Ski club Arlberg, 3 min. 51,8 vt. Favorita Davida Zogga provázela zde smůla, neboť v první třetině trati zlámal lyži, čímž z další soutěže vyřazen.

View the embedded image gallery online at:

V soutěži dám zvítězila z 24 účastnic Angličanka Miss Kessler časem 4 min. 45,8 vt.

Pokračováním kombinace byl slalom, který se konal 2. Den za krásného slunného počasí ve Sv. Krištofu, nedaleko Sv. Antona. i v tomto závodě zvítězil Furre časem 58,1 vt., 57,6 vt., 2. Byl Rudi Amtt časem 58,6 vt., 57,6 vt., 3. F. Harrer 59,7 vt., 56,9 vt. (nejlepší čas dne). V soutěži dam zvítězila Italka P. Wiesinger krásným časem 1. Min 13,3 vt., 1 min. 9,4 vt., která při sjezdu byla 9. Vítězka sjezdu Angličanka Kesslerová ukončila na 4. Místě. V komb. Soutěži sjezdu a slalom vítězil Švýcar Otto Furrer, který tuto soutěž vyhrál v roce 1931 a 1932. 2. místo obsadil Heinz v. Allmen. 3. Franz Harrer a 4. Rudi Matt. V soutěži dám 1. Miss Kessler, 2. Ruegg, Chur.

Večer konalo se slavnostní rozdílení cen v hotelu Post. Rozdílení proved předseda Skiklubu Arlberg s Hannesem Schreidrem. Průběh byl vysílán rozhlasem.