Nezakutálená jablka (10) Hana Mandlíková

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

V historii sportu je nemálo případů, kdy se, jak praví lidové rčení, „jablko nezakutálelo daleko od stromu“. Některá taková „jablka“ vám chceme připomenout…


Vilém Mandlík, který 7. dubna letošního roku oslavil úctyhodné pětaosmdesátiny, byl talent od Boha. Narodil se s rychlýma nohama a všestrannými sportovními dispozicemi. Už v sedmnácti patřil k naší sprinterské špičce a ve dvaceti v roce 1956 odjel na svou první olympiádu – k protinožcům do Melbourne. Od Václava Janečka brzy převzal žezlo nejrychlejšího muže republiky. Byl výborným stovkařem a snad ještě lepším dvoustovkařem. V roce 1958 byl v této disciplíně čtvrtý na mistrovství Evropy ve Stockholmu a čtvrté místo získal společně právě s Janečkem, Františkem Mikluščákem a Václavem Kynosem ve štafetě na 4x100 m. Atletickým příznivcům však asi nejvíc utkvělo v paměti jeho vítězství v běhu na 100 m při Memoriálu Evžena Rošického v Praze v roce 1961, kdy zvítězil v silné mezinárodní konkurenci a zaběhl tehdy fantastický čs. rekord 10,2.


Jeho dcera Hana Mandlíková se narodila 19. února 1962 v době vrcholící slávy svého otce. Zdědila po něm hodně. Podobala se mu vizáží, povahou i mimořádností všestranného sportovního talentu. Že se dala na tenis, nebyla náhoda. Tatínek Vilém volil, stejně jako řada jiných rodičů, pro dceru sport, který už i v těžkých normalizačních letech pootvíral těm, kteří ho hráli dobře, dveře do světa. Navíc se pro ty, co byli schopni přinést mu vedle talentu i osobní oběti v podobě tréninkové dřiny a odříkání, mohl stát lukrativní záležitostí.


Hana, stejně jako její otec, začala získávat úspěchy velmi brzy. Ovšem na mnohem vyšší úrovni. Ještě jí nebylo osmnáct, když v Melbourne vyhrála svůj první grandslamový turnaj. Po Australian Open triumfovala i na French Open (1981), US Open (1985), kde vyhrála s Martinou Navrátilovou také čtyřhru (1989), a znovu na Australian Open (1987). Do grandslamových finále se pobojovala ještě čtyřikrát. Mj. v r. 1986 i ve Wimbledonu, kde podlehla Navrátilové.


Získala celkem 26 turnajových titulů, třikrát hrála za družstvo Československa, vítěze Pohár federace. Od r. 1988 má i australské občanství.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein (Retroseriálek - Nezakutálená jablka)

nakoupit na fanzone.cz Historické tenisové rakety zakoupíte na : FANZONE
(3 - počet hlasů)
Přečteno 324 krát
Označeno v :