Nezakutálená jablka (3) – Helena Suková

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

V historii sportu je nemálo případů, kdy se, jak praví lidové rčení, „jablko nezakutálelo daleko od stromu“. Některá taková „jablka“ vám chceme připomenout…


Helena Suková (nar. 1965) patřila svého času k našim nejznámějším a nejúspěšnějším nezakutáleným sportovním jablkům. Díky svým rodičům, pro které se stal tenis nejvýznamnější součástí života, se narodila vlastně s raketou v ruce. Stejně jako její o dva roky mladší bratr Cyril.


Helenina maminka Věra Suková byla jednou z předních světových hráček. Svého největšího sportovního úspěchu dosáhla ještě pod dívčím jménem Pužejová v roce 1962. Tři roky předtím, než se Helena narodila. Věra Pužejová se tehdy probojovala do finále Wimbledonu, nejslavnějšího a nejvíce ceněného tenisového turnaje. Se zraněným kotníkem prohrála s Američankou Karen Susmanovou 4:6, 4:6. Věra byla v té době pátou hráčkou světového žebříčku a doma neměla dlouhá léta vyrovnanou soupeřku.


Helena Suková vyrůstala na kurtech s červenou antukou a už v jedenácti letech hrála svůj první turnaj. V patnácti se na jednom z největších a nejprestižnějších světových juniorských měření sil Orange Bowl na Floridě dostala do semifinále ve dvouhře a se spoluhráčkou Hanou Fukárkovou vyhrála čtyřhru. V sedmnácti se zařadila mezi nejlepší světové tenistky. V závěru roku 1982 byla v Madison Square Garden v New Yorku mezi osmi účastnicemi Turnaje mistryň. Tenisový svět se tehdy dočkal šoku. Helena se totiž dostala až do finále. Až v něm prohrála se svým druhým největším vzorem (prvním byla samozřejmě maminka, která se však tohoto fantastického úspěchu své dcery nedožila), kterým nebyl nikdo jiný než Martina Navrátilová.

Tu porazila poprvé na počátku roku 1984 v semifinále Australian Open v Melbourne. K radosti svého otce Cyrila Suka st., svého času také výborného hráče a později významného tenisového funkcionáře, hrála finálové zápasy na grandslamových turnajích ve dvouhře celkem čtyřikrát. Devětkrát na nich vyhrála čtyřhru, pětkrát smíšenou čtyřhru. Čtyřikrát se podílela na vítězství Československa ve Fed Cupu a společně s Janou Novotnou získala i dvě stříbrné olympijské medaile ve čtyřhře.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein (Retroseriálek - Nezakutálená jablka)

nakoupit na fanzone.cz Pohlednice slavných sportovců zakoupíte na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 192 krát
Označeno v :