Nezakutálená jablka (7) – Holíkové

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Zajímavosti

V historii sportu je nemálo případů, kdy se, jak praví lidové rčení, „jablko nezakutálelo daleko od stromu“. Některá taková „jablka“ vám chceme připomenout…


Ve sportovní rodině Holíků je nezakutálených jablek víc, proto raději volíme v titulku nikoli jednotné, nýbrž množné číslo.


V československém, ale později i v českém, hokeji mělo a má dosud jméno Holík ten nejlepší zvuk. Nejvíce se o to zasloužili bratři Jaroslav (1942-2015) a Jiří (nar. 1944) Holíkové, dlouholetí hráči Dukly Jihlava a reprezentačního mužstva v 60. a 70. letech minulého století.


Co do počtu startů za národní tým i množství vstřelených branek byl úspěšnější skvělý a elegantní bruslař Jiří. Levé křídlo, hokejista, který dokázal skvěle plnit jak ofenzivní, tak obranné úkoly. Poprvé reprezentoval v devatenácti, naposledy ve svých Kristových letech. Dodnes je, a bude asi ještě dlouho, naším rekordmanem v poštu sehraných mezistátních zápasů. Má jich na své kontě 319 a se lvíčkem na prsou vstřelil 132 branek.


Také jeho starší bratr Jaroslav byl znamenitý hráč. Konstruktivní a i hodně temperamentní střední útočník, který vynikal neúnavnou bojovností jak v dresu Jihlavy, tak v reprezentaci. Řady cenných úspěchů dosáhl pak i jako trenér.

Sotva deset let po odchodu bratří Holíků jako aktivních hokejistů ze scény vrcholového sportu se na ligovém ledě objevil další Holík, Robert (nar. 1971), syn neohroženého bojovníka Jaroslava. Po 17. listopadu 1989 se mu naskytla šance, o které jeho otec a strýc mohli pouze snít – hrát kanadsko-americkou NHL. Robert „Bobby“ Holík ji využil dokonale. Působil v ní skoro dvacet let, z toho jedenáct sezón hájil barvy klubu New Jersey Devils. Hrál i za naše reprezentační výběry – od juniorských po národní tým dospělých. Také syn Jiřího Holíka (nar. 1976), Jiří Holík ml., se potatil. Několik let hrál v Jihlavě a působil i v zahraničí.

O tři roky starší sestra Roberta Holíka Andrea (nar. 1968) byla velmi dobrá tenistka. V roce 1985 vyhrála jako členka týmu Československa Fed Cup, kterému se říká ženský Davisův pohár. Později se provdala za hokejistu a dlouholetého reprezentanta Františka Musila. Mají spolu syny Davida a Adama. I ti jsou, jak jinak, hokejisté.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein (Retroseriálek - Nezakutálená jablka)

nakoupit na fanzone.cz Hokejové kartičky také na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 314 krát
Označeno v :