Nezakutálená jablka (9) Jan Železný

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

V historii sportu je nemálo případů, kdy se, jak praví lidové rčení, „jablko nezakutálelo daleko od stromu“. Některá taková „jablka“ vám chceme připomenout…


Málokdo dnes už ví, že naše atletika už jednoho oštěpaře Železného před Janem Železným měla. Jmenoval se Jaroslav, byl z Mladé Boleslavi a koncem padesátých a počátkem šedesátých let minulého století patřil do československé špičky. Byl to otec pozdějšího světového rekordmana, trojnásobného olympijského vítěze a trojnásobného mistra světa. Oštěpařské geny měl však Jan Železný dány do vínku i od své maminky. Ta se, ještě jako Jana Horáková, než přivedla na svět své syny Petra a Jana, v roce 1959 stala československou dorosteneckou rekordmankou.


Jaroslav Železný, který byl také prvním trenérem svých dětí, si usmyslel, že alespoň jeden z jeho synů bude lepší než on sám. Vyšlo to u obou. Petr to dotáhl na 72 metrů, otce přehodil o tři a půl metru. A Jan? O dvacet devět…


Světový rekord výkonem 87,66 m překonal poprvé už jako junior – 13. května 1987, víc než měsíc před svými 21. narozeninami. Tak mladičkého světového rekordmana, který několik let předtím inklinoval víc k házené, naše atletika neměla. Nejen v oštěpu, ale vůbec. A v této disciplíně, mezi muži (v ženách byla skoro třicet let předtím určitou dobu světovou rekordmankou Dana Zátopková), nám světový rekord nepatřil nikdy.


K dnešnímu dni, a to Jan Železný nezávodí už patnáct let, je toho ovšem mnohem více, v čem se s ním nemůže nikdo na světě měřit. Světový rekord 98,48 m je v jeho držení už přes čtvrt století – od 25. května 1996. Jako jediný oštěpař planety se stal třikrát, navíc za sebou, v letech 1992, 1996 a 2000 olympijským vítězem. Ze své první olympiády v roce 1988 má i stříbrnou medaili. Třikrát se stal, v letech 1995, 1997 a 2001, i mistrem světa. Ani to nikdo nedokázal. Z roku 1996, kdy hodil dodnes platný světový rekord má také stále nepřekonaný nejlepší průměr ze všech závodů, bylo jich šestnáct, které v té sezóně absolvoval – 89,71 m.


A tak bychom mohli pokračovat. Nikdy jsme neměli a asi dlouho mít nebudeme takového atleta; kromě jediného – samotného Emila Zátopka.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein (Retroseriálek - Nezakutálená jablka)

nakoupit na fanzone.cz Autogramy sportovců na : FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 306 krát
Označeno v :