Nezakutálená jablka (8) Libor Dolana

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

V historii sportu je nemálo případů, kdy se, jak praví lidové rčení, „jablko nezakutálelo daleko od stromu“. Některá taková „jablka“ vám chceme připomenout…


Jiří Dolana (1937-2003) se jako ligový hokejista poprvé objevil na ledě v roce 1956, kdy nastoupil vojenskou základní službu, v dresu tehdy nově vzniklé Dukly Olomouc. Ta hned následující rok přešla do Jihlavy. V Dukle byl dva roky a vyrostl ve výborného, rychlého křídelního útočníka. Po dvou letech začal hrát za Pardubice a na dvanáct let se stal jejich nepostradatelným hráčem. Ve 300 ligových zápasech dal 282 gólů. 59x hrál za reprezentaci a v národním dresu vstřelil 33 branek. V roce 1961 se podílel na stříbrné medaili týmu Československa na MS ve Švýcarsku za Kanadou, kde jsme se stali i mistry Evropy. Na světovém šampionátu nechyběl ani v roce 1963 a v roce 1964 hrál na ZOH v Innsbrucku.


Jeho syn Libor Dolana (nar. 1964) zdědil po otci všechny hokejové přednosti – rychlost, tah na branku, čich na góly, a také post pravého křídelního útočníka. Ligu začal hrát rodák z Hradce Králové už v dorosteneckém věku v Pardubicích (jejich mužstvo tehdy neslo název Tesla Pardubice) a sešel se v jedné útočné řadě s Jiřím Jiroutkem, synem dalšího populárního hokejisty tohoto východočeského města Milana Jiroutka.


Libor šel v tátových stopách a i jeho si, když mu začala vojenská prezenční služba, vybrala podle očekávání Dukla Jihlava. Pardubičtí pak očekávali, že se i Libor vrátí po dvou letech domů. Ten však v Jihlavě nakonec zůstal. Uvědomoval sei, že jsou zde lepší podmínky a také odtud bylo blíž do reprezentačního týmu. V Pardubicích to však vzali jako křivdu, k dohodě oddílů Dukly a Tesly nedošlo. Libor Dolana pak nesměl rok hrát.


TV závěru první sezóny po své distanci už reprezentoval. V roce 1987 hrál na MS ve Vídni a vstřelil šest branek, nejvíc ze všech našich hráčů. V Dukle Jihlava působil až do roku 1997 a výrazně se podílel na třech jejích mistrovských titulech. S národním týmem, za který odehrál 79 zápasů a vstřelil 21 gólů, získal na světových šampionátech v letech 1987 a 1990 dvě bronzové medaile.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein (Retroseriálek - Nezakutálená jablka)

nakoupit na fanzone.cz Hokejové kartičky také na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 142 krát
Označeno v :