Nezakutálená jablka (2) – Petr Korda

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Historie

V historii sportu je nemálo případů, kdy se, jak praví lidové rčení, „jablko nezakutálelo daleko od stromu“. Některá taková „jablka“ vám chceme připomenout…


Oficiální statistika o tom, od kterého sportovního stromu se „jablka kutálejí nejméně“ neexistuje. Kdyby existovala, byl by u nás v tomto ohledu na prvním místě asi tenis. Takovým typickým jablkem byl i Petr Korda (nar. 1968.


Tenisovou dynastii Kordů založil už Petrův dědeček. Jeho synové Pavel Korda a Petr Korda st. to dotáhli do československé špičky. Zvlášť Pavel byl vynikajícím hráčem, stálým členem čs. daviscupového týmu. Generace v čele s Jiřím Javorským, Pavlem Kordou, Jiřím Parmou či Richardem Schönbornem připravila půdu svým nástupcům v čele s Janem Kodešem, wimbledonským vítězem 1973.


Po skončení hráčské kariéry se bratři Kordové stali trenéry. Pavel byl dlouho trenérem reprezentačním. V této funkci figuroval u mnoha našich úspěchů. Jeho bratr Petr trénoval na pražské Slavii na kurtech v Letenských sadech, kde objevil a vychoval několik pozdějších znamenitých hráčů.

Jedním z jeho svěřenců byl odmalička i jeho syn, také Petr. Původně malý hubený kluk se v šestnácti, sedmnácti letech postupně vytáhl až na 190 cm. S fyzickým růstem mohutněla i jeho výkonnost. Od dorosteneckých let patřil k našim největším talentům a na rozdíl jiných nadaných hráčů tyto naděje nezklamal. Několikrát přispěl jako junior k našim úspěchům v Galeově poháru a brzy se začal prosazovat na silně obsazených mezinárodních turnajích i mezi seniory. Ve 20 letech už reprezentoval i v Davis Cupu.

Celková bilance jeho kariéry je skvělá: ve dvouhře se stal v roce 1998 vítězem Australian Open (ten rok by i 2. ve světovém žebříčku), šest let předtím se probojoval do finále French Open. Zahrál si čtvrtfinále Wimbledonu, dvakrát byl ve čtvrtfinále US Open. V roce 1996 se stali se Švédem Stefanem Edbergem na Australian Open vítězi čtyřhry.


Jablko nepadá daleko od stromu u Kordů ani v dalších generacích. Dcery Jessica a Nelly jsou vynikající golfistky, syn Sebastian výborný tenista. To už však není Sport antique, nýbrž žhavá současnost. A zcela jistě i budoucnost.
pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein (Retroseriálek - Nezakutálená jablka)

nakoupit na fanzone.cz Autogramy slavných sportovců zakoupíte na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 217 krát
Označeno v :