Nezakutálená jablka (6) – Uwe Ampler

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Ostatní sporty

V historii sportu je nemálo případů, kdy se, jak praví lidové rčení, „jablko nezakutálelo daleko od stromu“. Některá taková „jablka“ vám chceme připomenout…


V historických tabulkách cyklistického Závodu míru figuruje mezi celkovými vítězi jednotlivých ročníků jméno Ampler pětkrát. V roce 1963 se o to zasloužil Klaus Ampler, čtyřikrát, v druhé polovině 80. let a pak v roce 1998, jeho syn Uwe Ampler.


Klaus Ampler byl současníkem jednoho z našich čtyř vítězů Závodu míru Jana Smolíka a dalších příslušníků této generace. Patřil k prvním produktům velkovýroby úspěšných sportovců Německé demokratické republiky, kteří se vedle cyklistiky prosazovali hlavně v atletice, plavání, krasobruslení, skocích na lyžích i v některých kolektivních sportech. Stal se jedním ze symbolů socialistické tělovýchovy NDR, která byla silně motivovaná politicky a znamenala hodně pro prestiž Ulbrichtova a později Honeckerova režimu.


Za vlády Ericha Honeckera začal šlapat do pedálů syn Klause Amplera Uwe. Zdědil po něm lásku k cyklistice, vynikající fyzické předpoklady i ctižádostivost. Trénoval pod otcovým vedením v klubu DHfK a brzy se o něm hovořilo jako o jednom z největších talentů, jaký kdy úspěšná cyklistika NDR měla. I on pak stanul na startu Závodu míru, který byl cyklistům východního bloku prezentován jako nejvyšší meta, které mohou dosáhnout. Generace Amplera-otce tomu ještě věřila, generace Amplera-syna už ne.


Uwe vyhrál v letech 1987-1989 Závod míru třikrát, ale tato vítězství ho uspokojovala stále méně. Věděl, že existují vyšší cíle. Události ve východní Evropě na podzim 1989 otevřely sportovcům, mezi nimi i cyklistům NDR Uwe Amplerovi a jeho kolegům, např. Uwe Raabovi či Olafu Ludwigovi, nové perspektivy. Ještě rok předtím se Ampler stal olympijským vítězem v časovce na hrách v Soulu 1988. Od roku 1990 však už jezdil za stáj Telekom v profesionálním pelotonu. Skončil celkově čtvrtý v závodě Kolem Valencie, pátý Kolem Baskicka, devátý na Vueltě (Okolo Španělska), zúčastnil se i Tour de France. V roce 1998 vyhrál po čtvrté Závod míru, který se tehdy už však nejezdil na klasické trati mezi Prahou, Varšavou a Berlínem.pro blog sport antique sepsalPetr Feldstein (Retroseriálek - Nezakutálená jablka)

nakoupit na fanzone.cz Pohlednice slavných sportovců zakoupíte na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 165 krát
Označeno v :