Nezapomenutelný Boža Modrý
časopis Ruch

Nezapomenutelný Boža Modrý

Petr Feldstein by Petr Feldstein
Hokej

Než začala druhá světová válka zúčastnil se Boža Modrý 3x mistrovství světa.

Za německé okupace v okleštěné Českomoravské lize jako brankář hokejistů LTC Praha dále zdokonaloval svůj originální styl spočívající především ve skvělém vykrývání střeleckých úhlů soupeřových útočníků.

Po válce se první světový šampionát konal v roce 1947 v Praze. Přes prohraný zápas se Švédskem, který měl podle všech předpokladů rozhodnout o titulu, se Čechoslováci s Božou Modrým stali poprvé v historii mistry světa. Švédsko totiž ve svém posledním utkání prohrálo s Rakouskem.

O rok později přivezli českoslovenští hokejisté stříbrnou medaili ze zimních olympijských her ve švýcarském Svatém Mořici, přestože ani jednou neprohráli. S Kanadou, i díky fantastickému výkonu Modrého, remizovali 0:0. Kanaďané ale měli o málo lepší celkové skóre, proto se olympijskými vítězi stali oni.


V roce 1949 jsme na mistrovství světa ve Stockholmu zásluhou skvělého Modrého Kanadu poprvé vůbec porazili a stali se mistry světa podruhé. Tento titul byl cennější než pražský, jehož se Kanada neúčastnila. Pro Božu Modrého znamenal vrchol kariéry.

Po návratu ze Stockholmu se vzdal reprezentace. Původně počítal s tím, že půjde hrát do kanadsko-americké NHL, ale po únoru 1948 už to nebylo možné. Smířil se s tím a těšil se, že se bude moci více věnovat rodině – manželce a dvěma dcerám.

Komunistický režim rozhodl jinak. Téměř všechny hráče národního mužstva obvinili z toho, že chtěli po mistrovství světa 1950 v Londýně emigrovat. Z Modrého udělali estébáci hlavu protistátního spiknutí, přestože na šampionát vůbec neměl jet.

Ve vykonstruovaném procesu dostal Boža Modrý nejvyšší trest ze všech. Byl odsouzen na 15 let. Po pěti letech, která strávil nejprve ve věznici Plzeň Bory a pak těžbou uranu v Jáchymově, se vrátil s těžce podlomeným zdravím. O osm let později v pouhých 46 letech zemřel.pro blog sport antique sepsalPro blog Sportantique, Petr Feldstein, 2021

nakoupit na fanzone.cz Knihy o významných osobnostech sportu naleznete na FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 93 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« BIG NEDO (1968, 2020) Řádky od ledu »