Nová Letná v celé Praze (1952)

 Smutný, časopis RUCH, č. 1, 1952 by Smutný, časopis RUCH, č. 1, 1952
Historie

Buď ja buď, ale je to tak pravda. Letná vzniká na území celé Prahy

Hřiště, zrušená na Letné, se budují opravdu velkorysým způsobem ve Strašnicích, ve Vršovicích, v Nuslích, v Dejvicích a v Břevnově. Každé z nich bude mít travnatou hrací plochu nejméně 60 x 90 m velikou a kolem dokola bude pěkná antuková lehkoatletická dráha pro čtyři běžce. Na Slavii dokonce pro šest. Na Slavii?


Slavia opouští Letnou – to už pak nebude Slavie, říkali loni na jaře sýčkové. Taková prý tradice, adresu Slavie – Letná prý znají v celém světě, nu, nemohla by se trochu ta letenská pláň hřišti Slavie uhnout? Nemohla. Zvykli jsme si plnit všechny plány přímočaře. A zvykli jsme si také držet slovo. Slíbili jsme hřiště na Letné zrušená vybudovat jinde – a již se stavějí.

Není to úkol malý. Především je třeba shrnout vrstvu ornice z plochy asi 17 000 čtv. metrů, a pak přemístit ještě dalších 75 000 krychl. metrů země, aby byl upraven terén pro hrací plochy, dráhy a stavby. (Na všech hřištích se totiž současně hned stavějí prostorné šatny s klubovnou a bytem pro správce hřiště.)


Ve Strašnicích se buduje hřiště Sokola Mitas (původně totiž bylo v Edenu, kam nyní přijde Slavia). Nové hřiště bude pro pracující Mitas mnohem výhodnější než bývalé, vždyť ho mají nyní doslova vedle závodů. Pracujícím Mitasu pomáhají brigádníci z Chirany, Karosy i obyvatelé z okolí. Na Slavii v Edenu pracují zejména brigádníci Pražské rozvody (RPR). U hřiště bude postavena původní tribuna z Letné. V další etapě výstavby socialistické Prahy vyroste hned za tímto hřištěm nový, ještě větší stadion oblastního sportovního střediska, spolu s dalšími hřišti a tělovýchovnými zařízeními.

V Nuslích na Děkance se buduje hřiště Sokola Praha I. a oblastní středisko Prahy 14. Na místě kdysi prašného plácku, který byl rejdištěm pozemních hockeyistů, vzniká zde sportovní středisko hodně pracujících čtrnáctého pražského obvodu. Nejideálnější polohou z nově budovaných hřišť má S. Zátka v Dejvicích na Kotlářce v místech bývalé cihelny. Komín cihelny byl odstřelen, zdi zbourány a cihly se rozemelou na antukový povrch atletických drah nových hřišť (nebude to maličkost – je potřeba 700 krychl. metrů). A konečně páté hřiště vzniká na Břevnově, kam se stěhuje S. Malostranský. Bude to větrné hřiště, ale až v další etapě výstavby hned v sousední kotlině vyroste komplex oblastního sportovního střediska, bude to hřiště jen cvičné. Nejlepšími pomocníky brigádníků jsou na všech pěti pracovištích stroje – buldozery, skrapery a dumpery.


View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/nova-letna#sigProIdd8486d9fb6

Čím více brigádníků se zúčastní prací na budování nových hřišť v rámci výstavby socialistické Prahy, tím dříve budeme u cíle: zahájení provozu, který je plánován na rok 1952. V budoucí socialistické Praze bude dobře o tělesnou výchovu postaráno.To současná Praha 7 si s výstavbou hlavu neláme. Naopak, chátrající tenisové kurty na Letné, s památkově chráněnou klubovnou, sloužily donedávna prapodivné organizaci, která se sportem nemá vůbec nic společného, jsou v žalostném stavu. Řešení asi v nedohlednu. Všechny plány ale plní přímočaře.
pro blog sport antique sepsalSv. Smutný, časopis RUCH, č. 1, 1952

nakoupit na fanzone.cz Historická sportovní dokumenty také na FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 118 krát
Označeno v :