O vítěze Čs. Poháru v kopané (1952)

Hrubý, Ruch, č. 43, 1952 by Hrubý, Ruch, č. 43, 1952
Fotbal

V minulých dnech vyvrcholily v jednotlivých odborových svazech boje o československý pohár v kopané.

Od neděle 19. Října se již hraje jeho závěrečné kolo za účasti 21 svazů, mužstva armády a Rudé hvězdy, z něhož vyjde vítěz československého poháru pro letošní rok. V tomto mezisvazovém kole, se hraje vylučovacím způsobem, což zvyšuje atraktivitu zápasů.


Podíváme-li se na dosavadní listinu vítězů jednotlivých svazů, najdeme v něm pouze jedno mužstvo, které hraje o mistrovství republiky. Je to mužstvo Dynamo ČSD Košice – vítěz svazu doprava. V době uzávěrky listu hrála o vítěze svazu další dvě mužstva mistrovství republiky – ČSSZ Dukla Prešov a Kovosmalt Trnava. I za předpokladu, že se obě stala vítězi své svazové skupiny, není účast tří mužstev mistrovství republiky v závěrečných kolech důstojná! Co je toho příčinou? Nezájem mužstev naší nejvyšší fotbalové soutěže o Čs. Pohár. Mužstva totiž většinou dala přednost honbě o mistrovské body před touto významnou soutěží. Platí to především o vedoucím mužstvu mistrovství, Spartě ČKD Sokolovo, která byla vyřazena hned v prvním kole svazu všeobecného strojírenství Autorenovou Holýšov a druhým mužstvem, a to ještě nebylo kompletní. Hráči prvého mužstva se zřejmě museli “šetřit”, aby se proti mužstvu okresního přeboru příliš neunavili. Totéž se dalo napsat o jiných mužstvech mistrovství, počínajíc Ingstavem Teplice a končíc SONP Kladno.


Příkladem mužstvům mistrovství republiky může však být Chemik Semtín, který k titulu přeborníka Pardubického kraje připojil další významný úspěch, když zvítězil ve finále Ćs. Poháru svazu lučba. O tom, že v závodě dobře podchytili zájem pracujících o československý pohár, svědčí nejlépe účast 30 mužstev v jeho prvém kole. Zájem všech pracujících o československý pohár byl opravdu velký. A tak nemohl být výsledek jiný než radostný.


V e čtvrtek 9. Října, nastupovalo mužstvo Chemik Semtín na pardubickém Gottwaldově stadionu k finálovému zápasu svazu lučba s Chemosvitem Svit. Bylo to tři dny před prvým utkáním semtínských v kvalifikačním turnaji o postup do mistrovství republiky…Přesto nastoupili v kompletní sestavě. Hráči se nebáli, že k nedělnímu kvalifikačnímu zápasu s hradeckou Škodovkou nastoupí unaveni, nebo že v zápase budou zraněni. Jejích cílem bylo co nejdéle representovat svůj závod! A podařilo se jim to znamenitě. Po pěkné hře všech řad zvítězili nad hosty ze Slovenska přesvědčivě 5:0, když branky Chemosvitu ještě dalších vyložených branek zachránil. Utkání, přestože v něm došlo ke zranění nejlepšího hráče Semtínských – brankáře Perušky, hrálo se velmi slušně a vůbec celým svým průběhem ukázalo, že v něm bojují nejen dva nejlepší, ale také nejukázněnější celky svého svazu. Nyní ještě mužstvo Chemika očekávají zápasy v kvalifikačním turnaji a v mezisvazovém kole Čs. Poháru, ve kterém bude hrát s vítězem zápasu svaz dřevo – mužstvo armády.
pro blog sport antique sepsalPřemysl Hrubý, Ruch, č. 43, 1952

nakoupit na fanzone.cz Fotbalové programy na: FANZONE
(1 Hlasovat)
Přečteno 57 krát
Označeno v :