Rapid a obroda rakouského fotbalu

Rudolf Vytlačil by Rudolf Vytlačil
Fotbal

V poslední době se často mluví o tom, že Rakušanům z bývalé fotbalové slávy moc nezůstalo.

Světoborných výsledků sice rakouští fotbalisté nedosahují, ale rakouská mládež má o fotbal velmi živý zájem a zodpovědní pracovníci již dne svědí, jak se vypořádat s chudobnými výsledky minulosti. Znepokojuje jen nejednotnost v názoru, jakým systémem dál pracovat, jsem však přesvědčen, že i tento problém vyřeší náš svazový kapitán Alge. Pokud s emu podaří sjednotit zájmy klubů a fotbalového svazu, rakouský fotbal má vyhráno. Prvním nadějným krokem na cestě k renesanci byla upřímná a plodná výměna názorů mezi svazovým kapitánem a zástupci špičkových fotbalových klubů.


Blížící se lepší časy signalizuje i více zodpovědná práce rakouských trenérů, kteří vyžadují od hráčů intenzivnější a náročnější trénink. Při této příležitosti rád připomínám, že průkopníky kvalitní tréninkové práce v Rakousku jsou především českoslovenští trenéři, kteří se těší velké oblibě i vážnosti. Výsledky, kterých jsme dosáhli jsou povzbuzující.


Výkonnost rakouských fotbalistů ve vysoké míře ovlivňuje jejich špatná životospráva. Dostatek peněz, lákadla velkoměsta, vysedávání v kavárnách při televizních obrazovkách, které se neobejde bez podávání kávy, vína a jiných dobrot – to vše naruší řádnou přípravu sportovce. Dnes je situace jiná. Pravda, i v Rapidu nějaký čas trvalo, než se podařilo prosadit přísnější režim. Hráči se na začátku bouřili, což je pochopitelné, ale nyní se již přesvědčili, že zlepšení tréninkové morálky a životosprávy přineslo užitek jim samým. Proto i časté své poklesky navzájem kritizují.


Vídeňský Rapid předtím trénoval můj velmi dobrý přítel sportovní i osobni „Bimbo“ Binder, ve třicátých a čtyřicátých letech obávaný střední útočník a kanonýr v bílo-zeleném desu. A pro Binderovu obrovskou popularitu má Rapid nejpočetnější skupinu fanoušků, s čímž souvisela i dobrá hospodářská situace klubu. Naopak. Rapid se netěší pozitivního zájmu sportovního tisku a vztahy s předními rakouskými kluby nejsou ani dobré, ani korektní… Ale odborné vedení Rapidu je zárukou lepších dní. O přípravu a růst dorostenců se stará profesor tělovýchovy, v čemž vidím základ úspěšné práci v budoucnosti. Komplikovanější je situace v A- mužstvu. Svědomitou přípravu narušuje náročný program (liga, pohár, mezistátní soutěže a zápasy), jaký u nás znají například hráči Dukly. Mám však vyspělý 18členný kádr hráčů, schopný pokračovat v úspěšné tradici kdysi skvělého Rapidu. Velikonoční vítězství 4:0 nad bratislavským Slovanem může být dobrým odrazovým můstkem... Myslím, že v dnešním Rapidu vyrůstá moderní Westsaidion, který bude magistrátu města Vídně a dá ho do pronájmu Rapidu. Nový sportovní areál umožní všem fotbalistům tu nejlepší přípravu, a ta by mohla být začátkem nové, úspěšné éry bílo-zelených barev.
pro blog sport antique sepsalRudolf Vytlačil. Časopis Štart, č.15, 1967

nakoupit na fanzone.cz Historické sportovní fotografie na: FANZONE
(2 - počet hlasů)
Přečteno 185 krát
Označeno v :