Heja-Heja Slavia (1965)

Fotbal

V historii nejstaršího fotbalového klubu najdeme jistě hodně významných okamžiků. Mezi ty nezapomenutelné patří zcela jistě příchod J. W. Maddena a také jeho „znovuzrození“ díky Odboru přátel v roce 1964.

Nezapomenutelný dědek

K novostavbě v Dobrovského ulici č. 14 přivezl kočár v únoru 1905 urostlého cizince. Fiakrista stěží zvedl jeho objemné zavazadlo. Pasažér však s úsměvem popadl svůj velký kufr a k údivu drožkáře i paní správcové jej jako pírko odnesl do III. Patra. Od toho dne visela na dveřích nového nájemníka vizitka:

JOHN WILLIAM MADDEN

Tak se právě před 60 lety dostal na Letnou, tehdejší periferii Prahy, první zahraniční trenér kopané. Skot se rychle sžil s okolím a zejména se svými svěřenci ve slavné Košíkové Slavii. Mezi hráči a jejich trenérem se záhy vyvinulo upřímné přátelství, přičemž usměvavý, leč neoblomný Madden kupodivu pevně držel otěže klubové kázně. Nikdo mu neřekl jinak než „dědek“.

Tento atlet sporé postavy, vždy v černé bouřce, lesklých perkách a zahalen v modravý obláček své nevyhasnutelné lulky-zavedl několik novinek v přípravě hráčů: trénink individuální i kolektivní, kolečka, hru při zastřeném zorném úhlu, odpočinkový den, nácvik obounohých přihrávek i střel, dozor nad životosprávou a kuchyní sportovce-věci tehdy zcela převratné.

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/odbor-pratel-slavia#sigProIdac19c8fb0f

Madden, rozený psycholog, byl zároveň znalcem fotbalových zranění a unikátním masérem léčícím a udivující rychlostí všechny výrony a kontuze jednak střídavými proudy vřelé a chladné vody, jednak vlastními mastmi a mazáním z bylin, které sbíral na tehdejších loukách Letné a u skal v Pelc-Tyrolce. Maddenovi však přísluší ještě významnější zásluha o českou kopanou. Dovedl totiž spojit skotskou přízemní hru a s příznačnými rysy hadrákové kopané naší mládeže, kterou studoval přímo mezi kluky na předměstských pláccích.

I Madden, býval hvězda Celticu Glasgow, zemřel na jaře 1948, takřka zapomenut. Nikdo však, kdo ho poznal a slyšel jeho skotsko-českou hatmatilku, nikdo na báječného „dědka“ zapomenout nemůže.

Proč mám rád náš dres?

Protože znamená kus bohaté historie, v níž jsou skryta známá jména slavných průkopníků našeho sportu. Protože jeho barvy znamenají příslušnost do velké slovanské rodiny. Bílá je čistota sportovní myšlenky a čestného boje, v němž protivník není nepřítelem, ale uznávaným soupeřem. Červená je symbolem srdce, které celé vkládáme do svých zápasů. A hvězda v bílém poli představuje stále novou naději, která povznáší mysl i sílí ducha i v chmurných obdobích nezdaru a neúspěchu. Dvě odlišné sešívané poloviny ukazují nalézt soulad mezi nadšením a zklamáním, mezi sluncem a stínem. A veselá nápadnost tohoto spojení svědčí o tom, že sport se musí pěstovat s bezprostřední upřímnou radostí a že také všem za bariérami má přinášet především radost a uspokojení. Ve velkém sále, čtvercového rozměru, jehož celková plocha se mi nezdá o moc menší, než fotbalové hřiště.

Slavia znovu postoupila do ligy (1965)

Posílená Slavia v sezóně 1964/1965 pod vedením trenéra Františka Ipsera vyhrála svoji skupinu ve druhé lize a vrátila se do první ligy. Na rozhodující utkání s Plzní přišlo 42 000 diváků, což byla rekordní návštěva na utkání druhé ligy. Od té doby již nikdy nesestoupila.

Nechyběl ani Milan Neděla, herec, slávista

View the embedded image gallery online at:
https://sportantique.cz/odbor-pratel-slavia#sigProIdda1f67039f

Proč je vám Slavia nejbližší:

Ve Slavii se hrál vždycky pěkný fotbal. Jen v těch nedávných dobách úroveň hodně poklesla. Ale sestoupili jsme poctivě. Nestačili jsme, ale nesnížily jsme se k tomu, abychom si prvoligovou příslušnost kupovali. Slavia byla vždycky čestným klubem.

Co přejete červenobílým do budoucna?

Již nikdy sestup! Trenéra Františka Ipsera na dlouhá léta. Dobré podmínky pro trénink a přízeň shora. Aby se přestal hádat n. p. Nářadí s Odborem přátel. Aby si funkcionáři uvědomili, že Odbor přátel pracuje pro Slavii a její dobro, a že umělci této obětavé činnosti nehledají popularitu. Aby se z našeho Aleše stala výborná spojka, výtečný střelec a aby měl Slavii rád jako já.

pro blog sport antique sepsal Článek z časopisu Kopaná Hokej, číslo. 8, 1965

nakoupit na fanzone.cz Odbor přátel na FANZONE

(1 Hlasovat)
Přečteno 658 krát
Označeno v :